29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Öğrenci Konuşması


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Öğrenci Konuşması : Cumhuriyet Bayramı her yıl 29 Ekim’de milletçe, kıvançla ve her geçen gün daha da büyük bir coşkuyla kutladığımız bir milli bayramımızdır. Bu günde yurdumuzun hemen hemen her yerinde ve okullarda törenler düzenlenir, çeşitli konuşmalar yapılır, şiirler okunur ve şölenler düzenlenir.

Bu bayram kuşkusuz ki bizim için önemli ve değerli bir gündür. Çünkü bugün yani 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimiz kurulmuş ve insanlar Cumhuriyet kazanımlarıyla beraber özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi kavramları kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi rejimidir. Cumhuriyet sisteminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Zaten Büyük Liderimiz Atatürk’ün de dediği gibi : “ Türk ulusunun yaradılışına ve yaşamına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Atatürk bu sözünde, Türk milletine yakışan yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir. Çünkü Cumhuriyet rejimi bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi unsurları içinde barındırmaktadır. Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk Milleti’nin en çok önem verdiği unsurlar olduğundan, Türk Milleti ancak Cumhuriyet şeklindeki bir yönetim anlayışı ile yönetilebilir. Cumhuriyete kavuşmamız etbette ki de kolay olmamıştır. Çünkü atalarımız uzun yıllar bu uğurda savaşmış ve de kanlarını ve canlarını yine bu uğurda hiç çekinmeden vermişlerdir.

Onlar ki bu uğurda cesurca savaşıp bizlere rahat, huzurlu ve mutlu bir toplumsal yaşamı bırakmamak için ellerinden geleni yapmışlardır. Biz Cumhuriyet sayesinde huzura, rahata ve mutlu bir yaşama kavuştuk. Bu yüzden bizden öncekilerin bizlere bıraktığı Cumhuriyetin anlam ve önemini her zamankinden daha da çok kavramak için her yıl 29 Ekim’de kıvançla bu milli bayramımızı kutlar, milletçe seviniriz. Unutmayalım ki! CUMHURİYET bizim için en büyük bayramdır ve de hep öyle kalacaktır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 64312 defa okunmuştur.