İstiklal Marşının Özellikleri


İstiklal Marşının Özellikleri: Yazarlığını Mehmet Akif Ersoy'un, bestesini ise Osman Zeki Üngör'ün üstlendiği, milli marşımız olan İstiklal Marşı, milli mücadele döneminde, halkımızın çektiği zorlukları ve bu mücadelenin değerini en iyi ortaya koyan sözlerden oluşmaktadır. İstiklal Marşı'nın çok fazla bilinmeyen birçok özelliği de mevcuttur.

İstiklal Marşı tamı tamına 1453 harften ve 571 heceden oluşmaktadır. Bu da, 571 Hz. Muhammed'in doğum yılı ve İstanbul'un fetih tarihi olan 1453'tür. İstiklal Marşı, İsmet İnönü'nün önerisi sonrası başlatılan bir milli marş yarışmasında birinci olarak seçilmiştir. Ancak Mehmet Akif Ersoy, birincilik ödülünü kabul etmemiştir. Seçilme tarihi ise 12 Mart 1921'dir. Ankara ili içerisinde bulunan Taceddin Dergahı içerisinde yazılan İstiklal Marşı, yine beste yarışmasının başlatılması ile bir besteye sahip olmuştur. Bu yarışmayı da Osman Zeki Üngör kazanmıştır. 1930 senesinde bestede değişiklikler yapıldıktan sonra devletin resmi marşı olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşı, şanlı Türk tarihinin adeta bir özeti ve Türk milletinin değerini anlatan en güzel şiirdir. Bu marş, Türk halkına verilebilecek en güzel hediyedir.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 16044 defa okunmuştur.


handan diyor ki:

güzel bi Atatürk sitesi olmuş inkılap tarihi konularında faydalı bilgiler var derslere kaynak olcak çok şey var teşekkürler

Cigdem diyor ki:

Cok iyi bilgiler veren bi site cok sevdim cok dogru cevap veren bir site cok iyi