İstiklal Marşı Söylerken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar


İstiklal Marşı Söylerken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar: Milli mücadele zaferini ve Türk halkının bağımsızlığa verdiği değeri anlatan İstiklal Marşı, mutlaka kurallarına uygun şekilde seslendirilmelidir. Her cümlesinde büyük bir anlam taşıması, saygıyla okunması için başta gelen temel özelliklerindendir.

İstiklal Marşı okumaya başlamadan önce mutlaka kıyafetlerimizin düzgün ve uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Aynı anda marşın söylenmesine önem vermeli ve başlamadan önce sessizlik içerisinde beklemeliyiz. Başında şapka olan kişiler mutlaka marş okunmaya başlamadan çıkarmalıdır. İşaret verilmesi ile birlikte hazır ol pozisyonuna geçtikten sonra, marşı söylerken mutlaka Türk bayrağına bakıyor olunmalıdır. Nerede olunursa olunsun, marşı söyleme hazırlıkları ve söyleme anında herkes ayakta olmalı ve işaret veren kişinin tüm komutlarına sadık kalarak topluluğa uyum sağlamalıdır. Olabildiğince gür ve düzgün bir ses tonu ile okurken, rahat pozisyonuna geçilmeden fazla hareket edilmemeli ve yer değiştirilmemelidir.

İstiklal Marşı, ilk kelimesinden sonuna dek saygıyla seslendirmeyi ve hissetmeyi hak eden milli bir marştır. Türkiye'de bu marşı seslendiren herkes, mutlaka kurallarına uymalı ve saygı göstermelidir.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 22329 defa okunmuştur.