İstiklal Marşının Konusu Nedir


İstiklal Marşının Konusu Nedir: İstiklal marşı Türk milleti içi son derece önemli bir yere sahiptir. Çünkü İstiklal marşı, Türklerin milli ve bağımsızlık marşıdır. Bağımsızlık mücadelesi yıllarında Türk toplumunun dil, din, bağımsızlık, vatan ve millet sevgisinin meydana çıkmasını sağlayacak, gönüllerini heyecanla coşturacak bir marşa ihtiyaç vardı ve istiklal marşı bunu fazlasıyla yerine getirmiştir.

Anlaşılacağı üzere İstiklal Marşı milli mücadele yıllarında bağımsızlık elde etmek adına yazılmıştır. Marşın ilk kıtasında yazar Mehmet Akif Ersoy konu olarak bayrak, din ve mücadeleye değiniyor. Yapılan mücadelenin haklılığına, zaferin vermiş olduğu heyecana ve Müslüman olan milletin haklı olduğu için kazandığına vurgu yapıyor.

Genel olarak bakıldığında İstiklal Marşı’nın devam eden mısralarında şair Mehmet Akif Ersoy milletin hürriyetinden bahsetmiştir. Hürriyet bir milletin özgürlüğü ve kendi vatanı üzerindeki egemenliğidir. Şair, İstiklal Marşı’nda bu vatan topraklarında yaşayan Türk toplumunun bağımsızlığından hiçbir şart altında vazgeçmeyeceğini ve bunun hiçbir şeye değişmeyeceğini söylemiştir. Bundan dolayıdır ki bağımsızlığına s

on derece düşkün olan Türk milleti bu marşı çok sevmiştir.

Ayrıca Şair şiirde Anadolu’nun Türk vatanı olduğunu ve batıdan gelecek her türlü düşmana karşı canla başla mücadele edileceğini ve saldırılara göğüs gerileceğini belirtmiştir.

Değerli şair Mehmet Akif Ersoy yeni nesillere birçok nasihatte bulunarak yolumuza ışık tutuyor. Devam eden mısralarda dini, kültürel ve örfi konulara değinerek yeni nesillerin geçmişini ve değerlerini unutmamasını söylüyor. Bunun yanında değerli şair savaşılan değerlerin ilerleyen zamanlarda da hiçbir şeye değişilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor. Bu marşta ana tema olarak şair bağımsızlık üzerinde durmuştur ve bu marşın adından da net bir şekilde anlaşılmaktadır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 25943 defa okunmuştur.