Gaziler Günü ve Gazilerin Önemi


Gaziler Günü ve Gazilerin Önemi: Gaziler bu vatan için canı pahasına savaşmış ve sağ dönmeyi başarabilmiş kahramanlardır. Ülkemizde 19 Eylül tarihi gaziler günü olarak belirlenmiştir. Bu unvanı herkes veremez ve sadece devlet tarafından verilir. Kemal Atatürk gazi unvanını alan bir komutandı. Atatürk gazi unvanını 19 Eylül 1921 tarihinde almıştır. Ona Gazi unvanı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiştir ve böylelikle Atatürk tarihe adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk olarak yazdırmıştır. Gaziler Günü 19 Eylül 2000 tarihinde resmi gün olarak ilan edilmiştir.

Türk milleti asil, yüce ve bağımsızlı seven bir millettir. Hiçbir şart altında esareti ve kısıtlanmayı kabul etmemiştir ve bu yüzden birçok savaşa girmek durumunda kalmıştır. Cesur Türk milleti, vatanı uğruna savaşmış ve savaşlardan şehit veya gazi olarak çıkmıştır. Türk milleti tarih boyunca kendinden asker olarak bahsettirmiş bir milletir.

Bu vatan kolay kurtarılmamıştır ve birçok savaşta mücadele veren Türk askerlerinin sayesinde kazanılmıştır. Özellikle Birinci Dünya Savaşı, Kütahya-Eskişehir Savaşı ve Sakarya Savaşı sırasında yaralanmasına rağmen savaşı terk etmeyen, önderlik ve komutanlık eden vatan ve millet aşığı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bundaki payı elbette ki en büyük olanıdır.

Kısacası vatanın kurtuluşu ve kuruluşu yine aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin sayesinde olmuştur. Tüm dünya asil Türk askerinin şerefli ve onurlu bir şekilde savaştığını çok iyi bilir. Gaziler ve şehit olan askerler bu ülkenin toprağı, dili, bayrağı, dini ve milli değerleri için savaşmıştır. Bu yüzden bir an bile düşünmeden canını hiçe sayarak savaşmış olan askerlerimize şükran borçluyuz.

Düşmanları bitmeyen ülkemiz halen bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak adına mücadele etmektedir. Yaşadığımız bu çağda Türk askeri eskiden olduğu gibi şerefini ve onurunu korumakta ve gözünü kırpmadan savaşmaktadır. Bundan dolayıdır ki devletine ve milletine bağlı olan hiçbir Türk, gazilerini görmezlikten gelmez ve göstermesi gereken saygıyı, sevgiyi ve şükranı sunar.

Sonuç olarak: gazilere olan sevgi ve saygı kişinin kendine ve vatanına olan saygısıdır. Milletimiz de bu anlamda gazilerine sahip çıkarak saygısını ve şükranını göstermektedir.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8240 defa okunmuştur.