23 Nisan’da Yapılan Etkinlikler - 23 Nisan Bayramı Nasıl kutlanır


23 Nisan’da Yapılan Etkinlikler - 23 Nisan Bayramı Nasıl kutlanır: 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı, ulu önder Atatürk’ün 100.doğum yıl dönümü olan 1981 yılından beri tüm ulus çocukları ile birlikte kutlamaya başlamıştır. Çeşitli uluslara mensup çocuk gurupları bu törenlere katılır. Kendi yörelerinden folklor örnekleri verirler. Birbirleriyle kaynaşıp dostluklarını pekiştirirler. Oluşturulan bu büyük sevgi çemberi, bütün Ankaralıların büyük beğenisini kazanmıştır. Şehrin çeşitli yerlerinde yapılan gösteriler kültür alışverişine vesile olmaktadır. 23 Nisan şenliklerine katılan öğrenci grupları Ankara’nın tarihi mekânlarını ziyaret ederler.

Daha sonra bu misafir çocuklar, Ankaralı aileler tarafından şenlikler boyunca misafir edilir. Hem toplumsal kaynaşma sağlanmış, hem de kişisel dostluklar pekişmiş olur. Bütün gruplar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı törenlerine de katılırlar. Törende folklor gösterileri birlikte yapılır. Çeşitli kültürlerin bir arada kaynaşması sağlanmış olur. Her biri ayrı kültürlerde yetişmiş çocuklar yeni yeni kültür köprüleri oluştururlar. Bu köprüler, dünya çocuklarının kaynaşmasına en iyi şekilde zemin hazırlar. “Tüm çocuklar kardeştir.” Sesleri hep bir ağız

dan söylenir. Bu sayede kardeşliklerin, kalıcı dostlukları oluşturması amaçlanır.

Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacaktır temsil etikleri ülkelerin yönetiminde söz sahibi olacaklardır. Böylece küçük yaşta kurulan bu dostluklar, gelecekte devletlerarası dostlukları da tesis etmiş olacaktır. Böylece uluslararası barışın sağlanmasına da bir temel atılmış olacaktır. Genç arkadaşlıklar büyüyünce dostluğa, ülkeler arasındaki iyi ilişkiler kurulmasına vesile teşkil edecektir. Bu açıdan uluslar arsında katılımın sağlanması 23 Nisan’a ayrı bir anlam kazandırmıştır. İyi izlenimlerle ayrılan çocuklar, Türkiye’miz ve Türk insanı için birer kültür elçisi gibi davranacaktır.

Ayrıca Ankara’ya çeşitli ülkelerden gelen bu çocuk grupları cumhurbaşkanı tarafından kabul edilir, kendilerine çeşitli hediyeler verilir. Her gruba kendi ülkesine ait özellik arz eden hediyeler verilir. Her grup kendi ülkesine ait özellik arz eden hediyeleri cumhurbaşkanına sunarlar. Gruplar, başbakan ve milli eğitim bakanı tarafından da kabul edilirler.

Diğer bir yandan 23 Nisan’da yapılan etkinlikler kapsamında çocuklar geçici bir süre için cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve mili eğitim bakanlığı makamları gibi makamlara oturup düşüncelerini, bu makamlarda bulunmaları halinde yapacaklarını açıklamakta sorulan sorulara kendi düşüncelerine göre cevaplar vermektedirler. Böylelikle yönetimi devralmanın hazzını yaşayarak, ileride ülke yönetiminde devralacakları mühim görevlerin ulviliğini kavramaktadırlar.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 18650 defa okunmuştur.