Cumhuriyet Fazilettir ile İlgili Kompozisyon


Cumhuriyet Fazilettir ile İlgili Kompozisyon: Cumhuriyet olmasaydı, özgür olmadığımız ve düşünemediğimiz bir ülkede bireyler olsaydık neler olurdu? Gözlerimizi kapatıp bir dakika bunları düşünmeye çalışalım. Cumhuriyetin olmadığını düşünmek bile insanı korkutuyor. Cumhuriyet; halkın özgürlüğünü, bağımsızlığını kendi elinde tuttuğu devlet biçimidir, demokrasidir. Kısaca; halkın yönetimidir. Fazilet ise; erdem, olgunluk, üstünlük, kişiyi ahlaklı ve iyi hareket etmeye yönelten manevi kuvvet demektir.

Atatürk birçok yönetim biçimini düşündü ama bir ülkenin kaderini halkının belirleyebileceğine inandı. Bir ülkede halkın üzerinde hiçbir makam olamayacağını düşünüyordu. Türk milleti özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün bir millet olduğu için, faziletli bu millete, faziletli bir yönetim gerekiyordu. Atatürk “Türk milletinin kişiliğine, adetlerine en uygun olan yönetimin cumhuriyet olduğunu ve cumhuriyetin fazilete dayalı bir yönetim” olduğunu söylemiştir.

Atatürk Türk milletinin çağdaşlaşmasını istiyordu. Bunun içinde çağdaş toplum ve devlete yakışan yönetimin ancak milli egemenliğe dayalı bir yönetimle olabileceğini biliyordu. Vatanseverlerle birlikte büyük zorlukların üstesin

den gelerek bize cumhuriyeti hediye etti. Yeni kurulan devlet halkın devleti olmuştur. Sultanlık korkuya ve kişisel egemenliğe dayalı bir idare idi. Cumhuriyete geçişle Türk milleti milli egemenliğe geçmiştir.

Cumhuriyetin kazanılması Türk milletinin ve Ata’mızın akıllarıyla, içlerindeki vatan sevgisiyle, inançlarıyla, cesaretleriyle ve yılmadan gösterdikleri azim sonucunda gerçekleştirilmiştir. Bunu başaramayan ya da bireylerinin içlerinde bu duyguları hissetmediği ülkeler hala egemenliklerini tam kazanamamışlardır.

Peki, cumhuriyetin bize kazandırdıkları sadece yönetim şekli midir?

Tabi ki hayır. Alfabeden, kılık kıyafete, eğitim-öğretimden, sanayi ve ziraata kadar her şey yanlış veya eksik olanlar düzeltildi, geliştirildi. Bu yüzden bize cumhuriyeti kazandıran ve vatanımızın kurtarılmasını sağlayan Atatürk’e, şehitlerimize, gazilerimize çok şey borçluyuz. Bunu ödeyebilmek ve onlara layık olabilmek için bu güzel vatanımızı ve bize emanet ettikleri cumhuriyeti korumayı bir görev olarak görmeliyiz. Cumhuriyetten vazgeçmeyi, onu yaşatan değerlerden uzaklaşmayı vatanımıza ve onlara ihanet olarak görmeliyiz. Bunu yıkmaya çalışanlara asla izin vermemeliyiz. Bizler cumhuriyeti korudukça yetişen gençlikte faziletle yetişecektir.

Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘’Cumhuriyet fazilet düzenidir. Cumhuriyet faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir.’’

Yazan: Muhammet Bahattin DİKTEPE – Şht. Alb. İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu 2013 / 2014 Eğitim Öğretim Yılı 6/C Sınıfı 453 Nu’lu Öğrencisi

-Cumhuriyet Fazilettir ile İlgili Kompozisyon
-Cumhuriyet Fazilettir Ne demek – Anlamı - Açıklaması

- Okuma Sayısı: Bu yazı 21192 defa okunmuştur.