24 Kasım Öğretmenler Günü Müdür Konuşması - Metni


24 Kasım Öğretmenler Günü Müdür Konuşması - Metni: Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Veliler ve Sevgili Öğrenciler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz. Öğretmeler gününün önemine değinmeden evvel öğretmeler gününün tarihçesine değinmek yerinde olacaktır sanırım. Bu nedenle geçmişi şöyle kısaca bir anımsayalım. Cumhuriyet’in ilanından sonra yepyeni bir yönetim anlayışı ile temelleri atılan yeni devletin en önemli sorunlarından biri de eğitim idi. Türkiye Cumhuriyeti’ni yüksek medeniyetler seviyesine taşımak için okuma yazmayı kolaylaştırmak, yaymak ve çağdaş eğitim normlarını hızla hayata geçirmek gerekiyordu. Bunun için ilk olarak yeni bir alfabe arayışına girildi. Mustafa Kemal’in emriyle Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı) 1927’de araştırmalar yaptı ve aynı yıl Latin harfleri kullanmaya başlandı.

Mustafa Kemal Atatürk 9 Ağustos 1928 günü İstanbul’da Sarayburnu Parkı’ndaki bir toplantıda harf devrimini müjdeleyerek yeni yazının özelliklerini duyuruyordu. 1 Kasım 1928’de harflerin TBMM’de kabulünün ardından ülkede eğitim seferberliğini ilan edildi. Halkın yeni harflere kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur-yazar olmasını sa

ğlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Birçok yerde yeni harflerin öğretilmesi için kurslar açıldı. Bunlara millet Mektepleri denir.

Atatürk de Millet Mekteplerini yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Yeni harfleri öğretmek için yurt çapında gezilere çıkan Atatürk ziyaretlerinde okullara da uğrar sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular soran Atatürk öğretmenlerle de konuşur her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı. Mustafa Kemal Atatürk’e eğitim seferberliğindeki bu öncülüğü nedeniyle 24 Kasım 1928 tarihli Millet Mektepleri Talimatnamesi ile ilgili Millet Mektepleri başöğretmenliği unvanını aldı. Atatürk’ün 100. Doğum yıldönümü 1981 yılında da 24 Kasım’ın her yıl ‘’Öğretmenler Günü’’ olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Başöğretmen Atatürk, yeni Türkiye’nin kuruluşunda öğretmenlere büyük görevler düştüğüne inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmak için de eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu şiarı benimseyen öğretmenler de o günden bu güne Başöğretmenlerinin izinde yeni ve yapıcı fikirleriyle sevgi, iyilik güzellik ve doğruluk çizgisinde yeni nesillere örnek oluyor dikkat ve sabırla enerjilerini iyi bir gelecek için harcıyor. Tüm dünyanın bu en zor en şerefli ve en güzel mesleğini icra eden öğretmenlerimizi hiç değilse senede bir gün anarak onların gönlünü almayı unutmayın diyor ve tekrar tüm öğretmenlerimizin bu gününü kutluyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 30777 defa okunmuştur.