10 Kasım Müdür Konuşması – 10 Kasım Müdür Konuşması - Metni


10 Kasım Müdür Konuşması – 10 Kasım Müdür Konuşması - Metni: Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Kıymetli Veliler ve Sevgili Öğrenciler, Ülkemizin Banisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının …. Yıl dönümünde onu anmak bizlere ve ülkemize kazandırdığı müstesna değerleri bir kez daha hatırlamak için burada toplanmış bulunuyoruz. Her insan kuşkusuz ki doğar büyür yaşar ve ölür. Bu değişmez gerçek yaşamakta olan her kişi tarafından bilindiği halde asırlar boyunca ölümsüzlük insanoğlunun fani dünya hayatında ulaşmak istediği en önemli hedeflerden biri olmuştur. Fakat bununla birlikte toplumların hayatlarında öyle kimseler vardır ki onlar cismen ve tıbben ölmüş sayılsalar da manen ve ruhen hiçbir zaman ölmezler. Bu kimseler bir buluşla, bir aşıyla ya da bir zaferle dünyayı daha yaşanılır bir yer yaparak ölümsüz olmanın anahtarını elde etmişlerdir.

İşte Atatürk yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı yaptıklarıyla sadece ülkemiz ve milletimiz adına değil aynı zamanda dünya platformunda belli bir yere gelerek bunu başarmış kabiliyetli bir komutan, eşsiz bir reformist, zeki bir siyasetçi ve ülke kuran büyük bir devlet adamıdır. Herkesin bildiği gibi Atatürk’te var olan bağımsızlık tutkusu ve aşkı Türkiye Cumh

uriyeti devletinin kurulmasında başta gelen faktörlerden biri olmuştur. Keza Atatürk, “Ya istiklal ya ölüm” demek suretiyle Türk milleti ile birlikte büyük bir bağımsızlık savaşına girişerek dünyanın önde gelen emperyalist güçlerine karşı dünya tarihindeki en büyük tek zaferin mimarı olmuştur. Bu yönüyle tektir ve bir o kadar da mukaddestir. Diğer taraftan kazanılan zaferden sonra ortaya koyduğu siyasi duruşu ile bilhassa “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesine bağlı kalınarak bundan sonra izlenecek yol haritası ve de tüm dünya devletlerinin saadeti ve mutluluğu ve dünya barışı için yapılması gerekenler ile ilgili ortaya koyduğu öngörüleri tüm dünya devletlerinin ve devlet adamlarının istisnasız takdirini ve beğenisini kazanmıştır.

Üzerinde durduğumuz bahislerden de anlaşıldığı gibi Atatürk, hem Türk milleti hem de tüm dünya milletlerinin huzur ve mutluluğunu en ön planda tutmuş, bu sayededir ki dünyanın en önemli liderleri arasındaki haklı yerini almıştır. Kuşkusuz ki mevcut durum milletimiz için de başlı başına bir övünç kaynağıdır. İşte bahsettiğimiz sebeplerden dolayı Atatürk’ün fikir ve düşüncelerini en iyi şekilde kavrayıp anlamak; bu fikir ve düşünceleri gelecek kuşaklara da en iyi bir şekilde intikal ettirmek yaşadığımız sürece bunları elimizden geldiğince uygulama sahasına koymak hepimiz için önemli bir vazifedir.

O nedenledir ki her zamankinden daha çok çalışıp vatanımız ve milletimiz için büyük işler yapmanın gayreti içinde Atamıza layık olamaya çalışmalı ve bunu hiçbir zaman akılımızdan çıkarmamalıyız. Bu duygularla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet ve minnet ile anıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 53272 defa okunmuştur.