19 Mayıs’ta Neler Yapılır - 19 Mayıs Bayramı’nda Neler Yapılır


19 Mayıs’ta Neler Yapılır - 19 Mayıs Bayramı’nda Neler Yapılır: Her 19 Mayıs’ta gençlerimiz, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni onun yaptığı eşsiz mücadelelerin ışığı altında okumalı ve değerlendirilmelidir. Cumhuriyeti gençlere emanet eden Atatürk, bu bayramı da cumhuriyetin yaşatılması ve korunması adına, onlara armağan etmiştir. 20 Haziran 1938 tarihine ‘ Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanan 19 Mayıs 1981 tarihinden itibaren e ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaktadır.

Gençlerimizin, 19 Mayıs 1919 gününü ve bu bayramı daha iyi anlamaları, değerlendirmeleri ve ruhlarına hissetmeleri için, her yıl daha da büyük coşkularla hazırlanan kutlamalar yapılmaktadır. Samsun’dan teslim alınan bayrak ve toprak, atletler aracılığıyla güzergâh üzerinde il il, ilçe ilçe, birbirlerine aktararak taşınmakta ve 19 Mayıs törenlerinin yapıldığı Ankara Hipodromu’nda cumhurbaşkanına sunulmaktadır. İl, İlçe ve kasaba merkezlerinde, okullarda, kuruluşlarda, görkemli törenler düzenlemekte, gençlerimiz birbirinden güzel sportif hareketler ve gösteriler sunulmaktadır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif Belirli Günler ve Haftalar ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 38718 defa okunmuştur.