23 Nisan'ı Neden Kutluyoruz - 23 Nisan Bayramını Neden Kutluyoruz


23 Nisan'ı Neden Kutluyoruz - 23 Nisan Bayramını Neden Kutluyoruz: TBMM'nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 tarihi milletimizin babadan oğula intikal eden saltanat sistemini terk ederek halkın kendi iradesi ile seçtiği yöneticileri iş başına getirdiği demokratik ve milli egemenliğe dayalı bir sisteme geçişinin başlangıcıdır. Bu yüzden bütün Türk tarihi bakımından büyük bir öneme sahiptir. Zira bu durum Ulusal tarihimiz için bir ilk niteliği taşımaktadır. Devletimdin yönetim biçiminde 23 Nisan 1920 tarihi ile başlayan bu büyük değişim Türk tarihinin binlerce yıllık akışı içinde 29 Ekim 1923'te Mustafa Kemal'in ısrarlı girişimleri ile milli iradeye en uygun ve en çağdaş yönetim biçimi olan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır.

Bu nedenle TBMM'nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 gününü Mustafa Kemal Atatürk Ulusal egemenlik bayramı olarak tayin etmiş, daha sonradan bu bayramı ülke yönetiminde söz sahibi olarak gördüğü yarının büyükleri çocuklara armağan etmiştir. Bu yönüyle de önderimiz Mustafa Kemal Atatürk dünya liderleri içerisindeki emsalsiz lider kimliğini ortaya koymuştur. Zira liderimiz Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde: "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz." demiştir. Bu vesileyle yaptıkları ve ortaya koydukları ile bu güzel günleri bize armağan eden Ebedi Şefimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ile anıyoruz.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif Belirli Günler ve Haftalar ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 62575 defa okunmuştur.


meryem diyor ki:

çok güzel ödevimi yapmama çok yardımcı oldu

eylül diyor ki:

çok güzel yapmışlar yapanların ellerine sağlık ödevimi yapmama yardımcı oldu