23 Nisan ile İlgili Kısa Bilgiler – 23 Nisan hakkında Kısa Bilgi


23 Nisan ile İlgili Kısa Bilgiler – 23 Nisan hakkında Kısa Bilgi: 23 Nisan, Mustafa Kemal’in öncülüğünde, 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının birinci yıl dönümünde 23 Nisan, ulusal bayram olarak kabul edildi ve ilk resmi tatil günü oldu. 1924’te çıkarılan 122 sayılı yasayla “Ulusal Egemenlik Bayramı” oldu. 1929 yılından bu yana ise Atatürk’ün isteğiyle “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı. Çünkü Atatürk, yüreğinden derin bir çocuk sevgisi taşıyordu. 23 Nisanı, Çocuk Bayramı ilan ettirmesinde bu sevginin büyük payı bulunmaktadır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada kutlanan tek çocuk bayramıdır. 1979 yılından bu yana, bu bayramı, dünya çocuklarıyla birlikte kutluyoruz.

Egemenlik, ulusumuzun vazgeçilmez hakkıdır. 23 Nisan, Atatürk’ün öncülüğünde kazandığımız ulusal egemenliği çocuklarla buluşturan anlamlı bir bayramdır. Çocuklarımız, bu bayramı her kutlayışta, ulusal egemenlik bilinçlerini daha da güçlendirmektedir. Bu yola kendilerini, ulusal egemenliğin koruyucusu ve yaşatıcısı olarak hazırlamış olmaktadır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif Belirli Günler ve Haftalar ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 37418 defa okunmuştur.