Öğretmenler Günü ile İlgili Yazı


Öğretmenler Günü ile İlgili Yazı: Milletlerin her alanda kendisini gösterebilmesi, gelişmesi ve ilerlemesi eğitimle mümkündür. Eğitimli ve kültür düzeyi yüksek milletler, birçok uygarlığa imza atmışlar, iz bırakmışlar ve bütün dünya onları kendisine örnek almıştır. Çağdaş anlamda, uygar, kültürlü, birikimli ve etkili toplumlarda, milletlere yol gösterenler ışık tutanlar öğretmenlerdir. Öğretmenler, eğitim ordusunun, kalbi sevgi dolu gönüllüleridir. Onlar elleri öpülen, uğurlarına gözyaşı dökülenlerdir. Onlara çok şey borçluyuz. Onlara minnet ve şükran hisleriyle doluyuz.

Öğretmenlerimizin ikazları ve yol göstermeleri ile birçok yanlıştan dönmüş. Okumuş iş ve güç sahibi olmuşuzdur. Ailemizin bize vermiş olduğu terbiyeyi, onlar okullarda pekiştirenlerdir. Ailemizden sonra, üzerimizde en fazla hakkı ve emeği olanlar öğretmenlerimizdir. Ülkemizde, cumhuriyetin ilanından sonra gerçekleştirilen inkılâpların yerleşmesinde, cumhuriyet rejiminin savunulmasında, Atatürk ilkelerinin gençlerimize öğretilmesinde en büyük rolü, öğretmenler üstlenmiştir.

Atatürk, “Öğretmenler, cumhuriyet sizlerin eseridir.” Derken, güvendiği ve inandığı Türk öğretmeninin bu görevi layığıyla başaracağından emi

ndi. 1 Kasım 1928’de yeni Türk alfabesi kabul edilip, Arap alfabesi bırakıldığında ilk önce adapte olanlar ve Türk çocuklarına yeni Türk alfabesini öğretenler yine öğretmenlerdir. 24 Kasım 1928’de, Millet mektepleri Başöğretmenliğini kabul ederek, öğretmenlerimize, öğretmenlik yapan Atatürk’ün izinde olarak, öğretmenler birçok başarılı çalışmaya imza attılar.

Heyecanlı ve coşkulu bir şekilde başlatılan okuma ve yazma seferberliği neticesinde, ülkenin birçok köşesinde yeni yeni okullar açılarak, geleceğin nesilleri yetiştirildi. Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yıldönümü olan 1981 yılından itibaren 24 Kasım. Öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Öğretmenler Günü’nde, öğretmenlik mesleğinin önemi, öğretmenlikle ilgili konuşmalar ve şiirler, özel programlar yapılmakta ve okunmaktadır.

Kaynak: İlköğretim ve Ortaokullar için Hazırlanmış Belirli Günler ve Haftalar Kitabı.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 60303 defa okunmuştur.