Atatürk Haftası’nın Anlamı - Önemi - Amacı


Atatürk Haftası’nın Anlamı - Önemi - Amacı: Atatürk, eşsiz bir kahraman, büyük bir önder, devlet kurucusu güçlü bir inkılâpçı, yurt ve dünya barışçısıdır. Bu yüce insanın başarılarını, bu başarıların anlam ve önemini her Türk yurttaşı, gerektiği gibi kavramalıdır. Atatürk ilke ve inkılâplarının bu günümüz ve geleceğimiz açısından niçin yaşamsal bir önem taşıdığını hepimiz yeterince öğrenmek durumundayız. Atatürk inkılâplarını benimsememiz benimsetmemiz, onun eserlerini yaşatmamız ve gelecek kuşaklara aktarabilmemiz buna bağlıdır.

Atatürk Haftası’nda Yapılan Etkinlikler

Bu hafta, büyük Atatürk’ü anmamıza, ona duyduğumuz derin sevgi ve bağlılığı bir kez daha belirtmemize olanak sağlamaktadır. Bunları gerçekleştirmek amacıyla okullarda hafta boyunca birçok etkinliğe yer verilmektedir. Bu etkinlikleri açıklarsak:

a - Atatürk, asker ve komutan, devlet adamı önder, inkılâpçı, insan, ülkü adamı kimliğiyle tanıtılmaktadır.

b - Öğrencilere Atatürk ile ilgili ödevler verilmektedir. Derste ve toplantılarda Atatürk için yazılmış şiirler, yazılar Atatürk’ün sözlerinden seçilmiş parçalar okunmaktadır. Atatürk’ün sözleri açıklanmakta, Atatürk için ya

zılmış şiir ve yazılarla Atatürk’ün resim ve fotoğraflarından alınan izlenimleri anlatan ödevler yaptırılmaktadır.

c - Atatürk köşesi düzenlenmekte, bu köşede Atatürk’ün büstü, madalyon, gravür, resim ve fotoğraflar sergilenmektedir. Atatürk’ün özdeyişleri ile ilgili tablo ve levhalara yer verilmektedir.

d - Atatürk ile ilgili kitaplardan oluşan “ Atatürk Yayınları Sergisi” açılmaktadır.

e - Hafta içinde öğrencilerin öğrenci velilerinin ve halkın katılımıyla en az bir kez, salon toplantısı yapılarak Atatürk anılmaktadır.

f - Okulların yayınladıkları gazete ve dergilerin kasım sayıları “Atatürk Özel Sayısı” olarak çıkmaktadır.

g - Çevredeki yetkili kişilerin, öğretmenlerin Atatürk ile ilgili konferans vermeleri sağlanmaktadır.

h - Atatürk ile ilgili oyunlar sahneye konulmaktadır.

Kaynak: Belirli Günler ve Haftalar Kitabı, Rasim Bakırcıoğlu, Bilim ve Kültür Yayınları Limited Şirketi, Ankara, 2000.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 20717 defa okunmuştur.