19 Mayıs’ın Anlam ve Önemi ile İlgili Öğrenci Konuşması


19 Mayıs’ın Anlam ve Önemi ile İlgili Öğrenci Konuşması: 19 Mayıs1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna geldiği gündür. Her yıl 19 Mayıs gününü 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlarız. Bu günde gösteriler düzenlenir; yazılar, şiirler okunur. 1914 ‘te başlayan Birinci Dünya Savaşı 4 yıl sürdü. Savaştan önce Avrupa’nın bazı ülkeleri ikiye ayrıldı. Bazı ülkeler birbiriyle savaştılar. Savaşta bizimle birlikte hareket eden ülkeler yenilince savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Savaşın sonunda Mondros Silah Bırakışması imzalandı. Buna göre Fransızlar Adana ve Hatay, İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon’a, İtalyanlar Antalya ya yerleştiler. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir’e girdi. Böylece yudumuz paylaşıldı. Ordularımız dağıtıldı, önemli boğazlarımızdan olan İstanbul Boğazı düşman gemileri ile doldu.

Daha önce Trablusgarp’ta ve özellikle Çanakkale Savaşında büyük başarılar kazanarak adından söz ettiren Mustafa Kemal Atatürk, yurdumuzu kurtarmak için Anadolu’ya gitmeye karar verdi. 16 Mayıs günü İstanbul’dan Bandırma Vapuru’na bindi. Üç gün süren bu yolculuktan sonra 19 Mayıs sabahı Samsun limanına ulaşarak Kurtuluş Savaşı’nı resmen başlatmıştı. Bununla bir

likte 27 Mayıs’ta Havza’ya gelen Mustafa Kemal, çalışmalarını orada sürdürmüş daha sonra Erzurum Kongresini ve 4 Sivas Kongresini gerçekleştirmiştir. Sivas Kongresi’nde “Ya Bağımsızlık, Ya Ölüm” düşüncesi kurtuluş mücadelesinde değiştirilemez bir prensip olarak edilmiş ve düşmandan kurtulana dek savaşılacağına ant içilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Sivas’tan sonra Ankara’ya gelmiş 23 Nisan 1920 günü TBMM’ni toplamış, orduları dağıtılmış bir memlekette düzenli ordular kurmuştur. Bu ordular 1. İnönü, 2. İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşlarını kazanmıştır. Nihayet üç yıl kadar süren ve büyük bir zorluklarla yürütülen kanlı mücadeleler sonucunda yurdumuz düşman işgalinden tamamen kurtarılmıştır. Milli Mücadele kazanılıp yeni Türk devleti kurulduktan sonra Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyeti ve onu koruma vazifesini, en çok güvendiği Türk gençliğine vererek 19 Mayıs’ı Gençlik Spor Bayramı olarak geçliğe armağan etmiştir..

19Mayıs 1919 Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. Bu nedenle 19 Mayıs ülkemizde “Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı” olarak önemli milli bayramlarımızdan biri olarak coşku ve sevinç içinde kutlanmaktadır. Bizler millet olarak her 19 Mayıs’ta Atamızın armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramını gösteriler, yazılar ve şiirler ile kutlarken Büyük Kurtarıcımız Atatürk’ü de özlemle anmaktayız.

Yazan: Beyza Güneş, Şht. Alb. İbrahim Karaoğlanoğlu İ.Ö.O, 6/D Sınıfı Öğrencisi – 2012

- Okuma Sayısı: Bu yazı 39749 defa okunmuştur.