Milli Bayramlar Hangileridir (Nelerdir) - Milli Bayram Tarihleri Nelerdir


Milli Bayramlar Hangileridir (Nelerdir) - Milli Bayram Tarihleri Nelerdir: Ülke çapında çeşitli tören ve büyük katılımlarla kutladığımız milli bayramlarımızın hepimizin gönlünde ayrı bir yeri vardır. Büyük gurur ve şerefle kutladığımız bu günlerin neden ve nasıl bayram olduğunu eksiksiz bilsek de yine de bir hatırlatalım istedik:
---------------------------------------------------------------------
23 Nisan Nasıl ve Ne zaman Milli Bayram Oldu – Milli Bayram İlan Edildi

23 Nisan Nasıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlen Edildi 23Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıldönümü olarak kutlamaya başlanan ulusal bayram çocuklara armağan edilen tek bayramdır. 27 Mayıs 1935’te bu gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak belirlendi.1979’un UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle de bu bayram uluslar arası nitelik kazandı. Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan’da 1979’dan bu yana da TRT tarafından geleneksel olarak 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlenmekte bir hafta süren etkinlikler çerçevesinde dünya çocukları ülkemize davet edilmektedir.
---------------------------------------------------------------------
19 Mayıs N

asıl ve Ne zaman Milli Bayram Oldu – Milli Bayram İlan Edildi


19 Mayıs, Nasıl ve Ne Zaman Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlan Edildi 19 Mayıs 1919 tarihi Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gündür. Ülkenin işgalden kurtulması için16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Atatürk 19 Mayıs 1919 ’da Kurtuluş Savaşı’nı da başlatmıştır. 3 yıl süren savaşlar sonunda ülkenin yabancı güçlerden arındırılmasının ardından Atatürk’ün Samsun’a varış tarihi olan Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlamıştır. 20 Haziran 1938’de ‘ Gençlik ve Spor bayramı’ adı ile milli bayramlarımız arasına katılan 19 Mayıs 7 Mart 1981’de de ‘Atatürk ’ü anma ’ eklenerek ‘Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı ’ olmuştur.
---------------------------------------------------------------------
30 Ağustos Nasıl ve Ne zaman Milli Bayram Oldu – Milli Bayram İlan Edildi

30 Ağustos Nasıl ve Ne zaman Zafer Bayramı İlan Edildi Kurtuluş Savaşı’nın sonucu belirleyen Büyük Taarruz’un son günü yapılan Başkumandanlık Meydan Savaşı’nın (30 Ağustos 1922) yıldönümlerinde kutlanan ulusal bayramdır.30 Ağustos Zaferi ilk olarak 30 Ağustos 1923’te Ankara Afyon ve İzmir’de şenlikler düzenlenerek kutlanmıştır. 1935’te çıkarılan bir yasayla Zafer Bayramı olarak kabul edilmiştir.
---------------------------------------------------------------------
29 Ekim Nasıl ve Ne Zaman Milli Bayram Oldu – Milli Bayram İlan Edildi

29 Ekim, Nasıl ve Ne zaman Cumhuriyet Bayramı İlan edildi 29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda (1921 Anayasası) yaptığı değişiklerle devletin yönetim biçimini ‘CUMHURİYET ’ olarak ilan etti. Bu ilan aynı gece 101 pare top atışı ile kutlandı. 2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerildi. 19 Nisan’da teklif TBMM tarafından kabul edildi. Bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanıyor.

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Bülteni, Nisan 2012

- Okuma Sayısı: Bu yazı 593107 defa okunmuştur.


Tokatlı Biri diyor ki:

Tamam güzel ödevime yardımcı oldu 6. Sınıftayım . Ama 15 Temmuz bilgileri neden yok ???

MERHABA diyor ki:

6. Sınıfa gidiyorum ve refikopro gibi benimde ödevimdi burası

Refikopro diyor ki:

ödevdi burası baya işime yaradı

Berk Gülem diyor ki:

Atatürk'ün bütün bilgilerini koydunuz. Bari Atatürk'ün doğum tarihini söyleyin