Lozan'da Türkiye'nin sınırları ve Ege Adaları


Lozan'da Türkiye'nin sınırları ve Ege Adaları: Türkiye-Suriye (Fransa) sınırı Türkiye ve Fransa arasında 20 Ekim 1921'de imzalanan Ankara İtilâfnamesiyle belirlenen şekliyle doğrulandı. Türkiye-lrak (İngiltere) sınırı konusunda anlaşma sağlanamadı Sınırın 9 ay içinde Türkiye ile İngiltere arasında anlaşma yoluyla belirlenmesi, anlaşma sağlanamazsa sorunun Milletler Cemiyeti Konseyine götürülmesi öngörüldü. Türkiye-Bulgaristan sınırı 1913 İstanbul Antlaşması ve 1915 sınır düzeltmesiyle belirlendiği şekilde doğrulandı. Türkiye-Yunanistan sınırı Mudanya Ateşkesiyle öngörüldüğü gibi Meriç Nehri sınır olmak üzere düzenlendi. Ayrıca hu sınır üzerinde bulunan Karaağaç bölgesi Türkiye'ye bırakıldı.

Lozan Konferansı’nda Ege Adalarının Durumu

Çanakkale Boğazı'nın güvenliği âçısından İmroz. (Gökçeada), Bozcaada ve Tavşan Adaları Türkiye'ye verildi. Balkan Savaşı'nda Yunanistan'ın eline geçmiş olan diğer Ege adaları Yunanistan'da kaldı. Yunanistan'ın bu adalardan Sisam, Sakız, Nikarya ve Midilli adalarını askerden arındırması kararlaştırıldı. Trablusgarp Savaşında İtalya'nın işgal ettiği Oniki Ada ve Meıs Adası'nın İtalya egemenliğinde kalması kabul edildi

Kaynak: www.ataturki

nkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

Bu başlıklar da dikkatinizi çekebilir:

- Lozan’da Çözülemeyen Sorunlar –Kısaca – Maddeler Halinde
- Lozanda – Lozan Barış Antlaşmasında Çözülemeyen Sorunlar
- Lozan’da Boğazlar Sorunu - Meselesi Nasıl Çözüldü

- Okuma Sayısı: Bu yazı 14454 defa okunmuştur.