Mondros Ateşkes Antlaşmasına Göre İşgaller – İşgal Edilen Yerler


Mondros Ateşkes Antlaşmasına Göre İşgaller – İşgal Edilen Yerler: Mondros Ateşkes Antlaşması, İtilaf devletleri tarafından esaslı bir şekilde hazırlandığı için, bir barış antlaşmasının imzalanması beklenmeden, Osmanlı topraklarının işgali başlatılmıştır. Mondros, bir ateşkes olduğu için resmi sıfat taşımayan ve devletlerarası hukuka aykırı olan bu işgallerde, Wilson İlkeleri de gözetilmemiştir. Mondros’tan hemen sonra başlatılan işgallerde;

- Musul, İngiltere
- Boğazlar, İtilaf donanması
- Güneybatı Anadolu, İtalyanlar
- Çukurova Bölgesi (Adana-Mersin), Fransızlar
- Zonguldak, Fransızlar
- Batum, İngiltere tarafından işgal edilmiştir.

Bu işgallerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi önce İngilizler tarafından işgal edilmiş, İngiltere daha sonra burayı Fransızlara bırakmıştır.

- İtilaf devletleri, Boğazları denetim altına almak amacıyla işgal ettiklerini belirtmişlerse de bu aslında İstanbul’un fiili işgalidir.
- Osmanlı Hükümeti, işgallere karşı bir şey yapamamış, haksız ve hukuksuz olan bu işgalleri kabullenmiştir.

Ancak bağımsızlığına düşkün Türk Ulusu, işgalleri ve esareti kabul etmeyeceğini, devletten ümidini keserek kendi başının çaresine bakacağını, daha işgaller başlamadan “Direniş Cemiyetleri” kurarak göstermiş, işgallerin başladığı ilk gün, silahlı direniş mücadelesini de başlatmıştır.

- İşgallere karşı ilk silahlı direniş, İskenderun (Hatay) bölgesinde, Fransızlara karşı başlatılmıştır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 27058 defa okunmuştur.