Atatürk'ü Ziyarete Gelen Liderler – Devlet Adamları


Atatürk'ü Ziyarete Gelen Liderler – Devlet Adamları: Bu yabancı liderlerin listesini vermeden evvel bu ziyaretler esnasında yaşanan bazı küçük anekdotları anlatmakta fayda var.

Atatürk yabancı misafirlerin iyi İntibalarla ayrılmalarını isterdi onlar gelmeden önce ülkeleri hakkında detaylı bilgi toplar kişiliklerini incelerdi. Afgan kralının ziyareti için bir ay boyunca Afganistan tarihi ve coğrafyasını araştırmıştır.1937'de gelen Japon veliahdını bir ziyaretinde, Japon mitolojisi ve edebiyatı üzerine yaptığı konuşmalarla şaşırtmıştır.

- 1934 Haziran'ında Türkiye'ye gelen uzun boylu İran Şahı Rıza Pehlevi'nin yanında rehber olarak görev alacak generalin cüssece küçük olmaması gerektiğini düşünmüş ve Fahrettin Altay’ı mihmandar yapmıştır.

- İngiliz Kralı Edward İstanbul'a geldiği zamansa İngiltere Kralı Edward bir deniz motoruna binerek Dolmabahçe Sarayı'na yaklaşmıştı. Atatürk rıhtımda onu beklemekteydi deniz dalgalı olduğundan kralın bindiği motor süreklilik inip çıkıyordu. Kral rıhtıma çıkmak istediği bir sırada eli yere değerek tozlanmıştı. O sırada Atatürk elini uzatmış olduğundan Kral da ona elini uzatmadan önce mendille elini silmek isteyince Atatürk hemen devreye girdi. “Ülkemin t

oprağı temizdir o elinizi kirletmez.” diyerek kralın elinden tutup rıhtıma çıkarmıştır.

- Kralı Edward Türkiye'ye geldiği zaman Atatürk ona bir akşam yemeği ziyafeti vermişti ziyafetten önce bana İngiliz Sarayı'nda verilen ziyafetler ne şekilde olur onu bilen birisini yahut bir aşçıyı bulunuz emrini vermiş; akşam Kral sofraya oturunca kendisini Kral Sarayı'nda zannederek memnun olmuştur.

- Kralı Edward Atatürk'e dönerek Sizi tebrik eder ve teşekkür ederim, kendini İngiltere'de zannettim diyerek memnuniyetini bildirmiştir.

- Kralı Edward ‘ın ziyareti sırasında sofraya hep Türk garsonları hizmet etmektedir. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak elindeki tepsi ile birdenbire yere yuvarlanmış ve yemekler de halılara dağılmıştır. Misafirler ve garsonlar utançlarından kıpkırmızı kesilmişler. Atatürk'ü bunun üzerine eğilerek bu millete her şeyi öğrettim uşaklığı öğretemedim demiştir.

Atatürk’ü Ziyaret Eden Yabancı Devlet Adamları

- General James Harbord 1919
- Afganistan Kralı Amanullah Han 1928 (Cumhuriyet Döneminde Türkiye’ye ilk resmi ziyarette bulunan devlet başkanıdır.Amanullah Han, Atatürk’e Aliyülala Nişanı vermiştir.)
- Cont Bethlen
–Macaristan Başbakanı 1930
- Venizelos-Yunanistan Başbakanı 1930
- Japon Prensi Takamatsu 1931
- Irak Kralı Faysal 1931
- Sovyet Dışişleri Bakanı Litvinov 1931
- Bulgar Başbakanı M.Mauchanoff 1931
- ABD Genelkurmay Başkanı Mac Arthur 1932
- Yugoslavya Kralı Alexander 1933
- Yong Siyeh başkanlığında Çin heyeti 1934
- İran Şahı Rıza Pehlevi 1934
- İsveç Veliahtı Gustov Adolf 1934
- İngiltere Kralı VII.Edward 1936
- Ürdün Emiri Abdullah 1937
- Yunan Başbakanı Metaksias 1937
- Romanya Başbakanı Tatarescu 1937
- Romanya Kralı II.Carol 1938

- Okuma Sayısı: Bu yazı 5653 defa okunmuştur.


süleyman çoban diyor ki:

Atatürk'ün yurt dışından gelen yabancı devlet adamlarına bu kadar ihtimamlı davranması. pek rastlanacak bir olay değil Tamamen Atatürk'e kendi liderimize mahsus bir şey Ve o her alanda olduğu gibi bu alanda da yaptıklarıyla iz bırakmış bir lider olarak tarihteki yerini almıştır.

Nazife topyürek diyor ki:

özellikle Atatürk'ün dışarıdan gelen yabancı devlet adamlarının hakkında daha önceden bilgi toplanması ve onları bu şekilde şaşırtması. ilginç bir bilgi. onların kültürleri ve yaşam tarzları hakkında daha önceden bilgi toplanması pek rastlanacak bir şey değil. Atatürk'ün diğer dünya liderlerinden ne için farklı olduğunu gösteren çok güzel bir örnek bu çok teşekkürler.

hayri duman diyor ki:

güzel bir çalışma olmuş elimize sağlık