Atatürk İzmit Kadın Kolarıyla


Atatürk İzmit Kadın Kolarıyla
Resim Adı : Atatürk İzmit Kadın Kolarıyla
Hit : 16003
Eklenme Tarihi: : 15/06/2009
Açıklama:   Atatürk, İzmit Kadın Kolları ve Derneklerini temsilen gelen bir gurup kadın temsilcinin hoş geldiniz dileklerini kabul ederken görülmekte (05 Haziran 1928) KADINLARIN POLİTİKAYA ÇEKİLMESİ: Cumhuriyet kurulurken; Atatürk'ün gerçekleştirdiği en büyük devrimlerden birisi de kadının hayatın her alanında yer alması çalışmalarıdır. Bu çalışmaların sonuçları kısa sürede de somut olarak ortaya çıkmış; kadınlar politik yaşama da katılarak parlamentodaki yerlerini almışlardır.

1935-1946 döneminde parlamentoya Cumhuriyet tarihinin en yüksek kadın katılımı gerçekleşmiştir. 1935 milletvekili seçimlerinde TBMM'deki kadın sayısı 18'dir. Ancak 1940'lı yıllar bitmeden, Meclis'teki kadın temsil oranının giderek düşmesine önlem olarak, CHP'de Kadın Kolları'nın oluşturulmasına yönelik ilk çalışmalar başlamıştır.

CHP'nin 26 Kasım 1951'de gerçekleştirilen 9. Kurultayı'nda Gençlik ve Kadın Kolları kurulması benimsenmiştir. 1955 yıllarında başlatılan ilk Kadın Kolları örgütlenme çalışmaları, 1960'lı yıllarda yasal kuruluş olma özelliğine kavuşmuştur; bu çalışmalar tabandaki kadınları önce siyasi hayata sonra da parlamentoya taşıyan ilk çalışmalardır.