Geldikleri Gibi Giderler Sözünün Açıklaması


Geldikleri Gibi Giderler Sözünün Açıklaması: Atatürk, 10 Kasım 1918 tarihinde yola çıkarak 13 Kasım'da İstanbul işgali için Suriye'den İstanbul'a geçiş yaptığı sırada, İstanbul sularında yabancı gemileri görünce, ''Geldikleri gibi giderler.'' sözünü sarf etmiştir. Daha ilk andan itibaren bu işgali asla kabul etmeyeceğini ortaya koymuştur.

Bu olay ile birlikte milli mücadele dönemini Samsun'a giderek başlatan Atatürk, bu söz ile ileri görüşlülüğünü de ortaya koymuştur. Çünkü sonucunda milli mücadele zaferle sonuçlanmış ve İstanbul işgal altından kurtarılmıştır. ''Geldikleri gibi giderler.'' sözünün arkasını, eylemleri ile doldurmayı başaran Mustafa Kemal, son ana kadar mücadeleyi bırakmamıştır. Böylelikle Türk halkını da cesaretlendirmeyi başarmıştır. Bu sözünün verdiği güçle, milli bilincin oluşmasında da büyük katkısı vardır. Ülkenin elbet bir gün bağımsızlığına kavuşacağını, önceden gören ve buna inanarak yaşayan Atatürk'ün bu inançla neler başardığını da Türk halkı görmüştür.

Milli mücadelenin büyük zaferi, bu ileri görüşlülük ve değerli düşünceler ile kazanılmıştır. Türk halkı için, bu söz adeta yol gösterici bir etki sağlamıştır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 13667 defa okunmuştur.


Erhan Sönmez diyor ki:

Atatürk güzel biri