Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem


Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem: Eşsiz ve önder atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelişmeye ve ilerlemeye odaklı bir liderdi. İleri görüşlü olması ile örnek alınmış ve alınacak bir liderdir. Atamız her zaman bilime ve teknolojiye son derece önem vermiştir ve bu konuda birçok sözü ile gündeme gelmiştir. Atamızın teknolojiye verdiği önem sadece sözlerden ibaret değildir. Atatürk’ün ülkemize kattığı birçok kurum ve yenilik mevcuttur. Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem, bu konu ile alakalı sözlerinden gayet açık bir şekilde anlaşılabilir. Atatürk toplumların ancak fen ve ilimle yükseleceğine inanırdı. Atamızın teknolojiye ve bilime verdiği önem ile ülkemiz birçok ülke tarafından örnek alınacak hale gelmiştir.

Atatürk ilim ve fennin değer gördüğü yerlerden faydalanılması gerektiğini düşünmüştür. sanayisi gelişmiş ülkeleri kendisine örnek olarak almıştır. Bilim ve teknolojinin öğrenilmesi konusunda ısrarlı olmuştur ve engel tanımamıştır. ilk başta okuma yazma zorunluluğu getirerek bunu başlatmıştır. Her kafaya bilgiyi sokacağını üstüne basa basa belirtmiştir.

Atamız gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkmamız için bilimi ve teknolojiyi önemsememizi

öğütlemiştir. Kendisi de bu konuda büyük adımlar atarak ulusuna iyi bir örnek olmuştur. Atamız geometri kitabı yazacak kadar derin ilim ve bilgi sahibi idi. Yazdığı geometri kitabı tamamen Türkçe terimlerden oluşuyordu.

Atatürk’ün bilime verdiği önem hiçbir zaman sözlerle sınırlı kalmamıştır. Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA), Etibank, Millet Mektepleri, Türk Dil Kurumu, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Teknik ve Meslek Liseleri, Türk Hava Kurumu gibi kuruluşları kurarak bu konuda ki ciddiyetini göstermiştir.

Atamızla bu yeniliklerinden ve düşüncelerinden dolayı gurur duyuyoruz. Atatürk hiçbir zaman gericiliği ve hurafeyi kabul etmedi, ulusuna layık görmedi her zaman çağdaş ve refah seviyesi yüksek ulus hayal etti. Bunun için de elinden geleni yaptı yılmadı, yorulmadı. Türk ulusunun geri kalmaması için bilim ve teknolojiyi takip etmesi gerektiğini biliyordu. Toplumsal gelişim ve değişim en çok istediği şeydi. Bugün bilim ve teknoloji ülkemizde ileri seviyedeyse bunu ulu önder Atatürk’e borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.

Yazan: Burcu TUZTAŞ – Makale Yazarı

- Okuma Sayısı: Bu yazı 29527 defa okunmuştur.


Abuzer Muhittin diyor ki:

Gayet güzel bir yazı ödevime yardımcı oldu

... diyor ki:

Teknoloji ve tasarım ödevi için aradım çok güzel teşekkürler

belirtmek istemiyorum diyor ki:

gerçekten cok guzel bir yazı teknoloji tasarım ödevim için böyle bir yazı ariyordum teşekkürler