Atatürk’ün İnsana Verdiği Önem - Değer


Atatürk’ün İnsana Verdiği Önem - Değer: Dünya tarafından saygıyla anılan, ülkemizin kurucusu Mustafa kemal Atatürk herkes tarafından sevilen bir liderdir. Sevecen, kibar, kültürlü, ileri görüşlü, çalışkan, modern, hoşgörülü, merhametli ve zeki liderimiz Mustafa kemal Atatürk tüm insanlara değer verirdi. Kendi milletini severken başka milletleri asla küçümsemezdi ve yok saymazdı. Yurtta barış dünyada barış sözü ile insanlığa ve huzura verdiği önemi gösterdi. Barışa, sevgiye, huzura ve medeniyete son derece önem verirdi.

Çocukların yeri bir başkaydı Atatürk’te, onlara her baktığında ülkemizin geleceğini görürdü. Sevgi ve merhametle bakar, ilgi ile dinlerdi. Doğallıkları ve masumiyeti liderimizi çok etkiledi. Atatürk sadece çocukları dinlemezdi, her yaştan ve milletten insanlarla tanışır onları da dikkatle dinlerdi. Atatürk için insan en önemli varlıktı. Her şey insanların huzuru, mutluluğu ve refahı için yapılmalıydı. Bu görüşü ile tüm milletlerin dikkatini çekmiş nadide bir liderdir. İnsanların saygı ve sevgi çerçevesinde yaşaması gerektiğini savunurdu. Atatürk en çok ta barışı severdi. “Zorunluluk olmadıkça savaş bir c

inayettir”
sözü ile savaşa bakış açısını tüm dünyaya açık bir şekilde duyurmuştur. Ölüm yıkımdı, yaşamak ise yapım Atatürk her zaman yapımı seçti. Atatürk’e karşı duyulan minnet, saygı, bağlılık ve sevgi duygusu kelimelerle ifade edilemeyecek kadar derindir.

İnsanların birbirini severek, belli ideallerde aynı yolu izlemesi neticesinde başarılı olacaklarını düşünmüştür. Atatürk çok kıymetli bir liderdir ve kurucudur. Bu görüşleri ile insanlığa mal olmuş nadir liderlerden biridir. Atatürk sevgisi ulusal sevgiden çıkarak, evrensel sevgi alanına girmiştir. Atatürk Her zaman bir idealde yürümüştür. Bu ideal kendinden sonraki nesle hizmet etmektir. Ve insanların ancak bu şekilde başarıya gideceğini ve gelişeceğini düşünmüştür. Yaptığı her hizmeti gelecek neslin haberi olmayacak şekilde yapmıştır. Yaptığı hizmet yanında, bir de görmediğimiz ve duymadığımız hizmetleri olduğunu eklemek isterim. Atatürk’ü yakından tanıyan bütün insanlar ona hayrandır. Enerjisini her zaman insanlık için harcamıştır. Bizlerin lideri olduğu için kendimizi son derece şanslı hissediyoruz. Keşke ama keşke yaşasaydı demekten kendimizi alamıyoruz. Bir daha ülke kurtulur mu bilinmez ama Atatürk bir daha gelmez.

Yazan: Burcu TUZTAŞ – Makale Yazarı

- Okuma Sayısı: Bu yazı 10055 defa okunmuştur.