Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi - Kısaca


Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi - Kısaca: Atatürk, vatanını ve milletini seven bir liderdi. Hayatı boyunca katıldığı savaşlarda ve mücadelelerde bunu kanıtladı. Atatürk, “Yurt toprağı! Her şey feda olsun sana. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Sen Türk milletini sonsuza kadar yaşatmak için verimli kalacaksın. Türk toprağı sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster.” sözleriyle vatan ve millet sevgisini ifade etmiştir.

Türk milletine bağlı olan Atatürk, Türk milletinin özelliklerini iyi bilir ve ona göre hareket ederdi. “Bizim başka milletlerden hiçbir eksiğimiz yok. Cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, yüksek amaçları uğrunda ölmesini biliriz.” sözleriyle Türk milletinin sahip olduğu özellikleri ifade etmiştir. Atatürk’ün vatan ve millet sevgisi Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında oldukça etkili oldu. Ülke topraklarının korunmasını amaçlayan Atatürk, son günlerinde dahi Hatay’ın ana vatana katılması için Milletler Cemiyeti’ne başvurarak mücadele etmiştir.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 29367 defa okunmuştur.


Kiral defne diyor ki:

Mü-kem-mel

emir diyor ki:

GÜZEL ARAŞTIRMA ÖDEVİME YARDIMCI OLDU