Az Zamanda Çok ve Büyük İşler Yaptık Sözü - Konusu - Anlamı


Az Zamanda Çok ve Büyük İşler Yaptık Sözü - Konusu - Anlamı: Türk milleti, Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı kazanmıştı. Bağımsızlığın kazanılmasından sonra yine Mustafa Kemal'in önderliğinde büyük bir yenileşme hareketi başlamıştı. Atatürk, Türk milletine en gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşma hedefini göstermişti. Türk milleti, uzun ve yıpratıcı savaşlardan çıkmasına rağmen bu hedef doğrultusunda kısa sürede önemli başarılar elde etmiştir. Atatürk, 'Türk, övün, çalış, güven!' diyerek Türk milletine ihtiyacı olan ruh ve dinamizmi vermiştir. Bu hareket ile 'Yakın Çağ'ın en önemli inkılâbı gerçekleştirilmişti.

Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılını en büyük bayram olarak nitelendirmiştir. Onuncu Yıl Nutku’nda, az zamanda çok ve büyük işler yaptıklarını, bu işlerin en büyüğünün de Türkiye Cumhuriyeti olduğunu vurgulamıştır. Türk milletinin yaptıklarını asla yeterli görmemesini, daha çok ve daha büyük işleri yapmak mecburiyeti ve azminde olmamız gerektiğini söylemiştir.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlen

erek oluşturulmuştur.

- Ne Mutlu Türküm Diyene Sözünün Açıklaması - Anlamı
- Az Zamanda Çok ve Büyük İşler Yaptık Sözü - Konusu - Anlamı
- Bugünün Küçükleri Yarının Büyükleridir- Sözünün Anlamı - Açıklaması
- Cumhuriyet Fazilettir Ne demek – Anlamı - Açıklaması
- Ya İstiklal Ya Ölüm Sözünün Açıklaması - Anlamı

- Okuma Sayısı: Bu yazı 14434 defa okunmuştur.