Bugünün Küçükleri Yarının Büyükleridir- Sözünün Anlamı - Açıklaması


Bugünün Küçükleri Yarının Büyükleridir- Sözünün Anlamı - Açıklaması: Ulu önder Atatürk’ün çocukları çok sevdiği herkes tarafından bilinmekteydi. Bu sevgisinin bir ifadesi olarak 23 Nisan’ı çocuk bayramı olarak Türk çocuklarına armağan etmiştir. Böylece 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk çocuk bayramı olmuştur.

Atatürk çocuklara çok değer verirdi. Her gitti yerde çocuklara özel ilgi gösterir, okullarda, sınıflarda onlarla birlikte olurdu. Onun: “bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.” Sözü bunu en açık şekilde ifade etmektedir. Zira çocukların ileride bizden sonraki kuşaklar olarak bu ülkenin yönetimini teslim edeceğimiz yegâne varlıklarımız olduğu gerçeğini göz önüne alınacak olursa bunun bir toplumun istikbali için ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır. Bu sebeple yeni yetişen kuşakları iyi bir eğitimle ülkemizin geleceğine temel olacak şekilde yetiştirmek anlayışının ne kadar önemli olduğu da bir gerçektir. Bu yüzden çocuk, sadece ailesinin değil aynı zamanda ülkesinin de en önemli varlığı ve meyvesidir. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki çocuğa özen göstermeyen bir ülke yarınlarını bu günden kaybetmiş demektir.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi taraf

ından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Bugünün Küçükleri Yarının Büyükleridir- Sözünün Anlamı - Açıklaması
- Cumhuriyet Fazilettir Ne demek – Anlamı - Açıklaması
- Ya İstiklal Ya Ölüm Sözünün Açıklaması - Anlamı

- Okuma Sayısı: Bu yazı 110081 defa okunmuştur.


Fırat diyor ki:

Bence idare eder

furkan güvel diyor ki:

bence iyi

miray diyor ki:

bence çok güzel