Maarif Kongresi (15- 21 Temmuz 1921)


Maarif Kongresi (15- 21 Temmuz 1921): Kütahya-Eskişehir Savaşlarının devam ettiği süreçte Ankara’da Darül Muallimin (Erkek Öğretmen Okulu)’in konferans salonunda toplanmıştır. Mustafa Kemal, dönemin Maarif Vekili (Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi Bey’in kongreyi erteleme fikrini reddederek kongreye katılmış ve açış konuşmasını yapmıştır.

Mustafa Kemal konuşmasında; bu kongrenin amacının yalnız çizilmiş eski yollarda şöyle ya da böyle yürünmesi gerektiğinin tartışılmasını değil; belki, ileri sürdüğüm koşulları (millî ve çağdaş) kapsayan yeni bir sanat ve bilim yolu bulmak, ulusa göstermek ve yeni kuşağı bu yolda yürütmede önder olmak gibi kutsal bir görev olduğunu dile getirmiştir. Kongrede, eğitim kademelerinin, program ve hedefleri konularında tartışılmış, yeni Türk devletinin eğitim politikası belirlenmiştir. Eğitimde sadeliğin, uygulamanın ve çeşitliliğin önemi vurgulanmıştır.

Mustafa Kemal’in savaş şartları devam ederken bu kongrenin yapılmasını desteklemesi ve de bu kongreye katılması, onun Türkiye’nin millî ve çağdaş eğitimine önem verdiğinin göstergesidir.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Maarif Kongresi (15- 21 Temmuz 1921)
- Maarif Kongresi’nin Toplanma Amacı ve Önemi


- Okuma Sayısı: Bu yazı 16075 defa okunmuştur.