Atatürk’ün Doğduğu Ev ile İlgili Bilgi


Atatürk’ün Doğduğu Ev ile İlgili Bilgi: Atatürk’ün doğduğu ev Türk ulusu için oldukça kıymetlidir. 1881 yılında ve Selanik’te doğduğu bilinen Atatürk’ün doğduğu ev yine Selanik’tedir. Selanik şehri tarihi açıdan bakıldığında Büyük İskender tarafından kurulmuştur ve bu şehir adını Büyük İskender’in kız kardeşi olan Selanik’ten almıştır. Selanik’te bulunan Atatürk’ün doğduğu ev, Selanik’ten alınan bilgilere göre medrese öğretmeni ve profesör olan Hacı Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey bizzat bu evi sahibi olan müderris Hacı Mehmet beyden satın alarak oturmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün saygı değer annesi Zübeyde Hanım Balkan Savaşın’a dek Selanik’teki bu evde ikamet etmiştir fakat devlet politikalarının ve anlaşmalarının değişmesi üzerine Zübeyde Hanım Lozan Barış Antlaşmasına göre Selanik’ten ve bu evden uzaklaşmak zorunda kaldı çünkü Selanik’teki bu ev Yunan Hükümeti tarafına geçti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin Yunan hükümetinde olması Türk ulusu tarafından oldukça üzücüydü çünkü Türk ulusunun atası olan Atatürk’ün anılarının geçtiği bu evin manevi olarak değeri çok yüksekti. Yalnız bunun ardından

sevindirici bir olay yaşandı ve Selanik belediyesi tarafından cumhuriyetin 10. Yıl dönümünde bir haber geldi. Yunan hükümeti Türk-Yunan dostluğunu önemseyerek ve bunun anısına Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin üst köşesine bir tabela yerleştirdi. Bu tabela da ki yazı Türkçe, Yunanca ve Fransızca olmak üzere üç dilde yazıldı. Bu tabela ile Türk milletinin lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu evde doğduğuna dair bilgi verilmiştir.
Bu tabela 4 Kasım 1933 yılında Selanik’teki Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu eve bir tören ile asılmıştır.

Daha sonra Türk milletini sevince boğan bir haber daha gelmiştir ve Atatürk’ün doğduğu evin Selanik belediyesi tarafından Yunan olan sahibinden satın alınarak Atatürk’e hediye edildiği öğrenilmiştir. Satın alınan bu ev eski sahibi tarafından boşaltılmıştır. Boşalan bu evin anahtarı Selanik’te bulunan ve Atatürk’ün doğduğu eve çok yakın olan Türk konsolosluğuna verilmiştir. Bu tarihten itibaren Atatürk’ün doğduğu bu ev onarılmıştır. 10 Kasım 1953 yılında tören eşliğinde bu ev Atatürk müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Atatürk’ün doğduğu evin bugün ki adresi no:75 Apostolo Pavlo Caddesi, Dimitriya mahallesi, Selanik’tir. Ayrıca Türk konsolosluğuna da oldukça yakındır.

Yazan: Burcu TUZTAŞ – Makale Yazarı

- Okuma Sayısı: Bu yazı 20408 defa okunmuştur.