Atatürk’ün Hastalığı ve Ölümü – Son Günleri ve Ölümü


Atatürk’ün Hastalığı ve Ölümü – Son Günleri ve Ölümü: Günlere, yılların başarılarını sığdıran Atatürk'ü, bu yoğun ve zorlu çalışmalar, oldukça yıpratmıştı. 1937 yılı başlarında Atatürk'te bir hâlsizlik ve yorgunluğun yanı sıra, sık sık burun kanaması, karın kaşıntıları başladı. Bir yıl sonra Ocak 1938'de Atatürk'ün hastalığına siroz tanısı kondu. Başlayan tedavi olumlu sonuç verdiyse de Atatürk'ün, doktorların dinlenme isteğine uymayıp çalışmalarını sürdürmesi, hastalığın gelişmesine yol açtı. Doktorların uygun bulmamasına karşın, Hatay davası nedeniyle Mersin ve Adana gezisine çıktı. Kızgın güneşin altında Türk ordusunu denetledi. Saatlerce ayakta kaldı ve çok yoruldu. Ulus davası uğruna sağlığını hiçe saymıştı.

Savarona yatına geçtikten sonra Atatürk'ün hastalığının ikinci evresi başladı. Ayaklarında şişme, karnında su birikmesi ve büyüme görüldü. Hastalık ilerleyip üçüncü evreye girince, Atatürk Dolmabahçe Sarayı'na çıkarıldı. Dayanılmaz ağrılara yol açan karnındaki su alınmadan önce Atatürk, noteri çağırtarak vasiyetnamesini düzenletti. Su alındıktan bir süre sonra 26-27 Eylül 1938 tarihlerinde komaya girdi. Özenli tedavi sonucu, komadan çıktı. 17 Ekim'de girdiği

ilk ciddî koma, 18 Ekim günü de sürdü. 19 Ekimde Atatürk, yavaş yavaş komadan çıktı.

Hastalık, hızla ilerliyordu. Karında yine su toplanmıştı. Su, aşırı ağrılara yol açıyordu. 7 Kasımda ikinci kez su alındı. Atatürk, yeniden komaya girdi. Bu koma sırasında bir kez gözünü açtı ve son sözü olan "saat kaç?" sorusunu sordu. İkinci komayı, 8 Kasım günü, son koma izledi. Gittikçe derinleşen bu koma, Atatürk'ün ölümüne dek sürdü.

Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat dokuzu beş geçe öldü. Bu ölümle yüzyılın en parlak ışığı sönmüş oldu.

16-18 Kasım günleri, Atatürk'ün tabutu, Dolmabahçe Sarayı'nda katafalka konularak İstanbulluların saygı görevlerini yerine getirmeleri sağlandı. Tabut, 20 Kasım günü trenle Ankara'ya getirildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde yapılan törende, Ankaralılar, Atatürk için gözyaşı döktü.

21 Kasım 1938'de düzenlenen büyük törenle Atatürk'ün tabutu, Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine yerleştirildi. 22 Kasım 1938 günü saat 16.00'da bütün ülkede herkes 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir'in yapımı tamamlanınca 10 Kasım 1953 tarihinde, büyük bir törenle Anıtkabir'e nakledildi. Büyük önderimiz, şimdi orada yatıyor.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 14946 defa okunmuştur.