Anıtkabir’in Yapımı - Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı


Anıtkabir’in Yapımı - Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı: Atatürk'ün ölümsüzlüğüne yaraşır bir anıt mezarın yaptırılması herkesin ortak isteği idi. Buna bağlı olarak 16 Aralık 1938 günü bir komisyon oluşturuldu. Anıt mezarın, Ankara'nın her tarafına görüş açısıyla hâkim olan Rasattepe'de yapılmasına karar verildi. Anıtkabir'in yapımı için 1 Mart 1941 günü uluslararası bir mimari proje yarışması düzenlendi. O yarışmaya toplam 49 proje katıldı. Uluslararası seçici kurul Prof. Dr. Emin Onat ve Mimar Doç. Dr. Orhan Arda'nın ortak projesini seçti. Anıtkabir'in yapımına 9 Ekim 1944'te başlandı, dokuz yılda tamamlandı. Atatürk'ün naaşı 10 Kasım 1953'te büyük bir törenle 15 yıl kaldığı Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakledildi.

Atatürk, dünya genelinde büyük üne sahip olmuş bir liderdir. 57 yaşında vefat etmesi içte ve dışta büyük üzüntü yaratmıştır. Dünyanın değişik ideolojik görüşlerine sahip devlet adamları belki de ilk kez, onun yitirilmesindeki acıda birleşmişlerdir. Nitekim bunu kanıtlayan pek çok örnek vardır. Atatürk'ün çok genç ve zamansız yitirilmesi içte olduğu gibi tüm dünya kamuoyunda büyük üzüntüye neden olmuştur. Bu kadar kısa bir ömre bu kadar çok başarı sığdıran bir başka devlet adamına tarihte rastlamak çok zordur. O nedenle hiçbir ölüm bir ulusu bu kadar etkilememiştir.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 14442 defa okunmuştur.