İçimizden Biri Atatürk – Atatürk İçimizden Biri – Birisi - Kısaca


İçimizden Biri Atatürk – Atatürk İçimizden Biri – Birisi - Kısaca: Atatürk, özel hayatında tamamen bir sadelik içinde yaşadı. 29 Ocak 1923 senesinde İzmir’de Latife Hanımla dünya evine girdi. Onunla beraber birçok yurt gezisine çıktı. Türkiye'nin birçok yerini birlikte dolaştılar. Atatürk'ün yaptığı bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine kadar devam etmiştir. Çocukları çok seven ve onlara geleceğin büyüğü gözü ile bakan Atatürk Afet(İnan), Sabiha(Gökçen), Fikriye, Ülkü, Nebile, Rukiye, Zehra adlı kızları ve Mustafa adlı çobanı manevi evlat edindi. Abdurrahim ve İhsan adlı çocukları kendi himayesine aldı. Hepsine iyi bir istikbal hazırladı. 1937 yılında ise mülkiyeti şahsına ait olan çiftlikleri hazineye bir kısım tanışmazlarını ise Ankara ve Bursa Belediyelerine bağışladı. Mirasından kız kardeşine, manevi evlatlarına ve de Türk Dil ve Tarih kurumlarına pay verdi.

Kitap okumayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi ata binmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Zeybek oyunlarına, Rumeli türkülerine güreşe aşırı derecede bir ilgisi vardı. Tavla ve Bilardo oynamaktan büyük keyif alırdı. Sakarya isimli atıyla köpeği Fox‘a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Akşam yemeklerine devlet ve bilim adamlarını, sanatçıları davet ederdi, onlarla ülkenin meselelerini tartışırdı. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Tabiatı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği’ne gider, çalışmalara bizzat katılırdı. Fransızca ve Almanca biliyordu.10 Kasım1938’de saat 09.05’te yakalandığı siroz hastalığından kurtulamayarak İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 14156 defa okunmuştur.