Mustafa Kemal Atatürk’ün Ailesi – Atatürk’ün Soyu Nereden Gelmektedir


Mustafa Kemal Atatürk’ün Ailesi – Atatürk’ün Soyu Nereden Gelmektedir: Mustafa Kemal Atatürk,1881 senesinde Selanik’te bulunan Kocakasım Mahallesi, Islahhane Caddesi’ndeki üç katlı pembe renkli evde dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi diye anılan zat XIV-XV yüzyıllarda Konya ve Aydın’dan Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık yörüklerindendir. Annesi Zübeyde Hanım ise Selanik yakınlarında bulunan Langaza Kasabasına yerleşmiş eski bir Türk ailesinin kızıdır.

Milis subaylığı, evkaf katipliği, gümrük memurluğu ve kereste ticareti yapan Ali Rıza Efendi 1871 yılında Zübeyde Hanımla evlenmiş,1888 yılında 47 yaşında ölmüştür. Atatürk’ün beş kardeşinden dördü ölmüş sadece Makbule ( Atadan ) 1956 yılına kadar yaşamıştır. Büyük bir fedakârlıkla çocuklarını yetiştiren, örnek Türk kadını Zübeyde Hanım,14Ocak1923,te İzmir’de oğlunun başarılarını gördükten sonra 66 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 18028 defa okunmuştur.