Atatürk’ün Son Cumhuriyet Bayramı – Orduya Son Mesajı


Atatürk’ün Son Cumhuriyet Bayramı – Orduya Son Mesajı: 1938 senesine kadar kutlanan tüm Cumhuriyet Bayramlarına eksiksiz olarak ve büyük bir heyecanla hazırlanarak katılan Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı amansız hastalık nedeniyle 1938 yılının 29 Ekim’inde kutlanan son Cumhuriyet bayramı törenlerine katılamamış ve Cumhuriyet’in 15. Yıl dönümüne İstanbul Dolmabahçe Sarayındaki hasta yatağında girmek zorunda kalmıştır. O esnada başta Kılıç Ali olmak üzere yakınında bulunalar kendisi için süzülmüş, takatsiz bir vaziyette olduğu halde gözlerindeki zekâ pırıltılarını hiçbir zaman kaybetmediğini ifade ederler. Hatta hasta yatağında yatarken bir ara boğazdan geçen bir vapur sarayın rıhtımına kadar yaklaşmıştır.

Vapurda bulunan üniversiteli gençler Atasının Cumhuriyet bayramını tebrik etmek üzere saray önüne kadar gelmişlerdir. Bu vapurdan gelen yoğun alkış sesleri üzerine yakınındakilerden kendisine yardımcı olarak istirahat ettiği hasta odasının penceresine götürmelerini rica eder. Atatürk pencerede görününce vapur içinde bulunanları eliyle selamlamış hasta ve bitkin haline rağmen onun bu davranışı üniversite öğrencileri tarafından fark edilmiş olacak ki Vapurda bir alkış tufanı kopmuş. Yaşa sesleri göklere yükselm

iş ve sonrasında vapur da hareket etmiştir. Daha sonrasında “Dağ başını duman almış” diye başlayan gençlik marşının ilk nağmelerini işiten Atatürk, halsiz ve takatsiz olmasına rağmen Fütursuz ve teessürsüz bir sesle gençlere işiteceklermiş gibi: “Bu bayramlar ve yarınlar sizindir, güle güle...” demiştir.

Atatürk, 1938 yılındaki Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılamamasına rağmen Türk ordusuna hitaben bir mesaj yayınlamış ve mesajında Türk ordusunun cumhuriyetin korunması adına üzerine düşen vazifeyi eksiksiz yerine getireceğinden emin olduğunu dile getirmiştir. Böylelikle son bir kez daha Türk milletinin hislerine tercüman olmuştur. Onun “Türkiye Cumhuriyeti Ordularına” diye yazdığı bu son mesajı Ankara Hipodromunda yapılan resmigeçitten evvel dönemin Başbakanı Celâl Bayar tarafından okunmuştur.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Yardımcı Kitaplar ile Ders Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 18733 defa okunmuştur.