Atatürk ve Çankaya - Atatürk ve Çankaya köşkü


Atatürk ve Çankaya - Atatürk ve Çankaya köşkü: Atatürk 27 Aralık 1919`da Ankara`ya geldiğinde önce Ziraat Mektebi `nde. Tren istasyonundaki Direksiyon denilen binada oturdu. Ankara Belediyesi 1921 yılında Çankaya’daki eski bir bağ evini.” Kasapoğlu köşkü” nü satın alarak Atatürk`e armağan etti. Atatürk `ün Çankaya yerleşmesiyle birlikte. Çankaya yakın dönem Türk tarihinde önemli olayların cereyan ettiği, önemli karaların verildiği bir mekân haline geldi. Atatürk bugün müze olan köşkte Kurtuluş Savaşı `nın sıkıntılı günleriyle Cumhuriyet döneminin mutlu günlerini yaşadı. Annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım da bir süre burada oturdular. Kasapoğlu Köşkü, 1924 yılında Mimar Arif Hikmet Beylerin yaptığı ilavelerle bugünkü durumuna getirildi.190,26 yılında köşke kalorifer tesisatı yapıldı.

“Pembe köşk”olarak bilinen ikinci Cumhurbaşkanlığı köşkü’nün planı Avusturalyalı mimar prof. Clemens Holzmeister’e aittir.Yapına 1931 yılında başlanan köşk 1,5 yıl gibi kısa sürede tamamlandı.Üç cebesi Ankara taşıyla örtülüdür.Hakim renkler Atatürk’ün sevdiği pembe ile yeşilin çeşitli tonlarıdır.Köşk’ün odalarının tavanları Türk usulü süslemelerle donatılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Çankaya köşkü bahçesinde Atatürk döneminden hatıra üçüncü, yapı kız kardeşi makbule atadan için yaptırdığı “camlı köşk”tür.Mimar Seyfi alkan tarafından pilanı yapılan köşkün insati Nisan 1936 tamamlandı.1951 yılında itibaren yabancı konuklar köşkü , 1954 -1970 yılları arasında başbakan ve senato başkanı konutu oldu.Halen “devlet konukevi”olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Yardımcı Kitaplar ile Ders Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8657 defa okunmuştur.