Mustafa Kemal Selanik Askerî Rüştiyesi’nde


Mustafa Kemal Selanik Askerî Rüştiyesi’nde: Annesi Mustafa Kemal’i eğitim için Selanik’e, teyzesinin yanına gönderme kararı aldı. Mustafa Kemal kaydolduğu Selanik Mülkiye Rüştiyesinden kısa süre sonra ayrıldı. Onun isteği askerî bir okula gitmekti. 1922’de verdiği bir röportajda o günleri anlatırken: “Yakınımızda Binbaşı Kadri Bey isminde bir kişi oturuyordu. Oğlu Ahmet Bey askerî ortaokula devam ediyor ve okul üniforması giyiyordu. Onu gördükçe ben de böyle üniforma giymeye hevesleniyordum. Sonra sokaklarda subaylar görüyordum. Bu aşamaya ulaşmak için izlenmesi gereken yolun askerî ortaokula girmek olduğunu anlıyordum. O sırada annem Selanik’e gelmişti. Askerî ortaokula girmek istediğimi söyledim. Annem askerlikten çekiniyor ve bana engel olmaya çalışıyordu. Okula giriş sınavını ona sezdirmeden verdim. Böylece bu durum oldubittiye getirilmiş oldu.” diyordu.

Mustafa Kemal büyük bir istekle girdiği Selanik Askerî Rüştiyesinde çok başarılı bir eğitim hayatı geçirdi. Arkadaşları arasında zekâsı ile kısa sürede kendini gösterdi. Okulda başarılı öğrencilere verilen sınıf çavuşluğu ve müzakerecilik gibi görevlerin üstesinden başarılı bir şekilde geldi. Tüm bunların sonucunda daha çocuk denecek ya

ta görev bilinci gelişti ve özgüveni arttı. Askerlik ve siyasi hayatındaki düzen ve disiplinin ilk temelleri Selanik Askerî Rüştiyesinde atılmış oldu Selanik Askerî Rüştiyesindeki öğretmenlerin büyük çoğunluğu kışlalarda, sınırlarda görev yapmış Osmanlı Devleti’ne isyan eden milletlerle savaşmış tecrübeli subaylardı.

Memleketin hâlini bilen ve gidişatın iyi olmadığının farkında olan askerlerdi. 22 Eylül 1924’te Samsun’da öğretmenlere yaptığı bir konuşma esnasında rüştiyeden Fransızca Öğretmeni Yüzbaşı Nakiyüddin Yücekök’ü görünce “Şimdi burada bir kişiye rastladım. O, benim ortaokul birinci sınıfta öğretmenimdi. Bana ilk şeyleri öğretirken gelecek için ilk düşünceleri de vermişti. Efendiler, açıklamak istiyorum ki ilk eğitim ana - baba kucağından sonra okuldaki eğitimcinin dilinden, vicdanından, terbiyesinden alınır.” demiş ve Selanik Askerî Rüştiyesindeki öğretmenlerin, düşüncelerinin oluşmasındaki katkısını vurgulamıştır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

- Mustafa Kemal Şemsi Efendi Okulu’nda – Mahalle Mektebi’nde
- Mustafa Kemal Selanik Askerî Rüştiyesi’nde 
- Manastır Askerî İdadisi ve Atatürk Hakkında Kısa Bilgi
- Atatürk’ün Harp Okulu Yılları - Atatürk’ün Gittiği Harp Okulu
- Atatürk İstanbul Harp Akademisi’nde - Harp Akademisi Yılları


- Okuma Sayısı: Bu yazı 63773 defa okunmuştur.