Mustafa Kemal Şemsi Efendi Okulu’nda – Mahalle Mektebi’nde


Mustafa Kemal Şemsi Efendi Okulu’nda – Mahalle Mektebi’nde: Mustafa Kemal’in, okul çağı gelince Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey arasında küçük Mustafa’nın eğitimi hakkında görüş ayrılığı ortaya çıkar. Mustafa Kemal 1922’de bir gazet ile yaptığı röportajda “Annem, ilahilerle okula başlamamı ve mahalle okuluna gitmemi istiyordu. Gümrükte memur olan babam, o zaman yeni açılan Şemsi Efendi'nin okuluna gitmemi ve yeni yöntemlere göre okumamı arzu ediyordu. Nihayet babam işi ustaca çözdü. Ilk önce bilinen törenle mahalle okuluna başladım. Böylece annemin gönlü yapılmış oldu. Birkaç gün sonra da mahalle okulundan çıktım, Şemsi Efendi'nin okuluna yazıldım.” diyerek ailesinin eğitimine verdiği önemi vurgulamıştır.

Nihayetinde Mustafa Kemal , Haziran 1887'de başladığı ilk öğrenimine bir süre annesinin arzusuna göre Hafız Mehmet Efendi'nin mahalle mektebinde devam ettimiş; fakat çok geçmeden babasının isteği gerçekleştirlmiş ve küçük Mustafa Selanik'te çağdaş bir eğitim yapan Şemsi Efendi Mektebi'ne geçerek ilkokulu burada bitirmiştir.

Mustafa Kemal, Şemsi Efendi Okulunda eğitim hayatına devam ettiği sırada babası Ali Rıza Bey vefat etmiştir. Eşinin ölümüyle ekonomik sıkıntılar çekmeye başlayan

Zübeyde Hanım bunun üzerine, Selanik yakınlarında bulunan Langaza’ya tarımla meşgul olan ağabeyi Hüseyin Ağa’nın yanına gitmiştir. Mustafa Kemal’in kız kardeşi Makbule (Atadan) o günleri anlatırken “Koca çiftlik Mustafa’ya dar gelirdi. Bugünkü gibi hatırımdadır: Tahtaları keser, küçük çiviler çakar ve bu çivilere incecik saz telleri gererek tambura yapar ve çalardı. Ben de kendisine yardım ederdim. Bütün bunlar vakit geçirmek için aranan çareler ve başvurulan basit eğlencelerdi. Tahta kesme ve güvercin yuvası yapma gibi meşguliyetlerinde ona yardım ederdim.” diyerek çiftlikte günlük uğraşlarından bahsetmiştir. Görüldüğü üzere çiftlik hayatı Mustafa Kemal’in el becerilerinin artması bakımından faydalı olmuştur. Ancak Zübeyde Hanım oğlunun öğreniminin yarım kalmasına çok üzülüyordu. Mutlaka iyi bir okulda eğitim alması gerektiğini düşünüyordu.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

- Mustafa Kemal Şemsi Efendi Okulu’nda – Mahalle Mektebi’nde
- Mustafa Kemal Selanik Askerî Rüştiyesi’nde
- Manastır Askerî İdadisi ve Atatürk Hakkında Kısa Bilgi
- Atatürk’ün Harp Okulu Yılları - Atatürk’ün Gittiği Harp Okulu
- Atatürk İstanbul Harp Akademisi’nde - Harp Akademisi Yılları

- Okuma Sayısı: Bu yazı 87933 defa okunmuştur.