Atatürk ün İnsan Sevgisi - Atatürk'te İnsan Sevgisi


Atatürk ün İnsan Sevgisi - Atatürk'te İnsan Sevgisi: Atatürk deyince akla ilk gelen kavramlardan biri sevgidir. Çünkü onun yüreği sevgi ile bütünleşmiştir. Bu bütünleşmede insan, ulus ve yurt sevgisinin özel bir yeri vardır. Atatürk, engin ve derin bir insan sevgisine sahiptir. Onun dünyasında kin yoktur. Her şey sevgi üzerine kuruludur. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun deyişiyle “ Atatürk ‘ün asil yüreği, pas tutmamış madenler gibi kin nedir hiç bilmemiştir.”

Atatürk ‘ün insan sevgisi ulusal ve evrensel bir nitelik taşır. Ondaki insan sevgisi, kendi ulusu yanında diğer ulusların varlık ve mutluluğunu düşünecek kadar yücedir. “ Dünyanın filan yerinde bir rahatsızlık varsa bana ne dememeliyiz. Olay ne kadar uzak olursa olsun bu esastan şaşmamak lazımdır.” Sözleri, onun bu yüce sevgisinin bir kanıtıdır. Atatürk’ün Çanakkale’de ölen düşman askerlerinin yakınlarına seslenirken söylediği şu sözler de ne kadar ilginçtir : “Uzak diyarlardan evlatlarını savaşa gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır .” Bu sözleri söyleyecek kadar yüce duygulara sahip bir başka devlet adamı düşünülebilinir mi ? …

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif Belirli Günler ve Haftalar ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 43348 defa okunmuştur.


ZEYNEP diyor ki:

Bence çok iyi ama biraz uzun