Atatürk'ün Hayatı Kısa - Atatürk'ün Hayatı Özet


Atatürk'ün Hayatı Kısa - Atatürk'ün Hayatı Özet: 1881 Yılında Selanik'te doğan Mustafa küçük yaşta babasını yitirdi. Önce Mahalle Mektebi'ne, sonra Şemsi Efendi Okulu'na giden Mustafa, burayı bitirdikten sonra Askeri Okula girdi. Bu okuldaki matematik öğretmeni ona, başarısından dolayı “Kemal” adını verdi. Askeri Lise ve Harp Okulu yıllarını başarıyla tamamlayarak subay oldu. Osmanlı Devleti zamanında, birçok yerde başarı ile görev yaptı. Birçok savaşa girdi, parlak zaferler kazandı. Başarıları ile tüm yurtta tanındı.

1. Dünya Savaşı'ndan sonra yurdumuz işgal edilmişti. Ordularımız dağıtılmış, silahları ellerinden alınmıştı. Halkımız perişan ve çaresizdi. Bütün Bunlar Atatürk'ü yıldırmadı. O, Türk miiletine güveniyordu. Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için var gücüyle çalıştı. Türk halkına önder oldu. Dağılan askerleri topladı. Yeni bir ordu kurdu. Halka güven verdi. Kurtuluş Savaşı'nı kazanarak yurdumuzu düşman işgalinden kurtardı.

Savaştan sonra da milletine hizmet etmeye devam etti. Pek çok alanda yenilikler yaptı. Milletini uygar milletler sev

iyesine çıkarmak için çalıştı. Tüm bu yoğun çalışmalar, Atatürk'ü çok yordu. Yakalandığı hastalıktan kurtulamadı. 10 Kasım 1938'de İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda gözlerini hayata yumdu. Atatürk’ün naaşı Ankara'ya getirildi. Geçici olarak etnografya Müzesi’ne konuldu. 10 Kasım 1953'te ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir'e nakledildi. Yurdumuzun kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk, eserleri, kişiliği ve ilkeleri ile gönüllerimizde yaşamaktadır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif Belirli Günler ve Haftalar ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 98252 defa okunmuştur.