Mustafa Kemal’i Manastır Askerî Idadisinde Etkileyen İlk Kişiler


Mustafa Kemal’i Manastır Askerî Idadisinde Etkileyen İlk Kişiler: Mustafa Kemal’i Manastır Askerî Idadisinde etkileyen ilk kişi, tarih öğretmeni Topçu Kolağası Mehmet Tevfik Bilge’dir. Atatürk’ün: “Kendisine minnet borcum var, bana yeni bir ufuk açtı.” dediği Mehmet Tevfik, derslerinde Fransız Ihtilali ile diğer ihtilal ve fikir hareketlerinden söz ederek Mustafa Kemal’de tarihe karşı ilgi uyandırmıştı. Mustafa Kemal’in Manastır Askerî Idadisinde edindiği arkadaşlıkları hayatının sonuna kadar sürecektir.

Özellikle Ömer Naci ile olan arkadaşlığı Mustafa Kemal’in edebiyata ilgi duymasına neden olmuştur. Ömer Naci sayesinde Namık Kemal’i tanır. Şiir ve kitaplarından çok etkilenir. Bu sayede hem edebî yönünü geliştirir hem de vatan ve millet sevgisi oluşmaya başlar. Yakın arkadaşı Fethi Okyar’ın yardımı ile Fransız Ihtilali’nin öncüleri Voltaire (Volter), J. J. Rousseau (Russo) gibi yazarları tanımıştır. Ihtilalin getirdiği milliyetçilik ve millî egemenlik ilkeleri onun için birer ilham kaynağı olmuştur.

Yurt içinde ise Namık Kemal, Tevfik Fikret, Ziya Gökalp, Celal Nuri, gibi bazı fikir ve sanat adamlarının eserlerini okumuştur. Döneminde mevcut olan fikir akımlarından Batıcıların medeniyetçi ve Türkçülerin milliyetçi görüşlerinden etkilenmiştir. Mustafa Kemal, okul yıllarında okuduğu yazarlar ve etkilendiği fikirleri aynen kabul etmemiştir. Okuduklarını mantık süzgecinden geçirirdi ve bir sonuca varırdı. Bu onun kişiliğinin en belirgin özelliğidir. “Biz Batı medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz. Onda iyi olarak gördüklerimizi kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz.” demiştir.

Kaynak: TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Ortaöğretim Ders Kitabı Devlet Kitapları Serisi, İstanbul, s. 6, 2011.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 77772 defa okunmuştur.