Atatürk'ün Özel Hayatı - Atatürk'ün Özel Yaşamı


Atatürk'ün Özel Hayatı - Atatürk'ün Özel Yaşamı: Atatürk, özel hayatında sadelik içinde yaşadı. 29 Ocak 1923'te İzmir'de Latife Hanımla evlendi. Birçok yurt gezisine birlikte çıktılar. Bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine kadar sürdü. Çocukları çok seven Atatürk; Afet(İnan), Sabiha(Gökçen), Fikriye, Ülkü, Nebile, Rükiye, Zehra adlı kızları ve Mustafa adlı çobanı manevi evlat edindi. Abdurrahman ve İhsan adlı çocukları himayesine aldı. Manevi evlatlarına iyi bir gelecek hazırladı. 1937 yılında çiftliklerini hazineye, bir kısım taşınmazlarını da Ankara ve Bursa Belediyelerine bağışladı. Mirasından kız kardeşine, manevi evlatlarına, Türk Dil ve Tarih Kurumlarına pay ayırdı.

Kitap okumayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi, ata binmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Zeybek oyunlarına, Rumeli türkülerine, güreşe aşırı ilgisi vardı. Tavla ve bilardo oynamaktan zevk alırdı. Sakarya adlı atıyla, köpeği Fox’a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Akşam yemeklerine; davet ve bilim adamlarına, sanatçıları davet eder ülkenin sorunlarını tartışırdı. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliğine gider, çalışmalarına bizzat katılırdı.

Fransızca ve Almanca biliyordu.10 Kasım 1938 saat 09.05’te yakalandığı siroz hastalığından kurtulamayarak İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 21 Kasım 1938 günü törenle geçici istirahatgahı olan Ankara Etnografya Müzesinde toprağa verildi. Anıtkabir yapıldıktan sonra anşı görkemli bir törenle 10 Kasım 1953 günü ebedi istirahatgahına gömüldü.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 41593 defa okunmuştur.