Milliyetçilik İlkesinin Önemi ve Sonuçları


Milliyetçilik İlkesinin Önemi ve Sonuçları: Atatürk'ün millet tanımına göre, ortak bir geçmişi olan ve gelecekte ortak bir yaşamı hedefleyen, aynı topraklarda aynı mücadeleleri veren, ortak duygu ve düşünceleri taşıyan insanların oluşturduğu topluluklar ulus kavramını ortaya çıkarır. Milliyetçilik ilkesi ise, milletlerin temelinde yatması gerekli olan hedef ve düşünceleri temsil eder.

Atatürk milliyetçiliğinde, kendisini Türk hisseden bir kişi bu vatan için de Türk sayılmaktadır. Onun da içinde, bu ülkeyi yüceltme ve ileriye götürme isteğinin yattığını her zaman savunmuştur. Milliyetçilik ilkesinde, her zaman halkın egemenliğine göre bir devlet düzeninin olması gerekliliğinin de altını çizer. Millet ve vatan arasındaki bölünmez bütünlük ilkesi, milliyetçilik ilkesinin özünü anlatmaya yeterlidir. Türkiye içerisinde, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkes aynı haklara sahip olmalı ve kendisini Türk görüyorsa öyle kabul edilmelidir.

Milliyetçilik ilkesi ile bu ülkenin halkı birbirine daha sıkı duygu ve düşüncelerle bağlanmayı öğrenmiş, özgürlüğüne sahip çıkmak için her şeyi göze alabileceğini görmüştür. Milli mücadelenin zafer ile sonuçlanmasında da milliyetçilik ilkesinin büyük etkisi mevcuttur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 13948 defa okunmuştur.