Atatürk ve Silah Arkadaşları İzmir’e Böyle Girdi


Atatürk ve Silah Arkadaşları İzmir’e Böyle Girdi: Gün geçmiyor ki Atatürk'ün daha önce yayınlanmamış yeni görüntüleri ortaya çıkmasın. İşte onlardan biri daha. İzmir 'de Yunan ordusunu denize döken Atatürk ve silah arkadaşlarının kente girerken çekilen video görüntüleri Amerikan arşivlerinden ilk kez ortaya çıktı.

Atatürk, Binlerce İzmirli'nin Sevgi Gösterileriyle Karşılanmıştı.

Kurtuluş Savaşı 'nın sonlarında Türk ordusunun, 9 Eylül 1922 sabahı İzmir'i işgal eden Yunan ordusunu bozguna uğratarak denize dökmüştü. Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ordusunun İzmir'e girişinin görüntüleri ilk kez ortaya çıktı.

Görüntüleri Bu Kadar Yakından İlk kez izleyeceksiniz

Turk North America isimli internet haber sitesi, ABD arşivlerinden İzmir'in kurtuluşunun ertesi günündeki çekilen görüntülere ulaştı. Yunan ordusunu bir gün önce denize döken Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ordusu binlerce İzmirli'nin sevgi gösterileri arasında İzmir'e giriyor. Ellerinde Türk bayrakları ile Atatürk'ü ve Türk ordusunu karşılayan İzmirlilerin müthiş sevinci görüntülere ya

nsıyor. Görüntülerde kentin her köşesinin Türk bayraklarıyla donatıldığı dikkat çekiyor.

Atlı ve yaya askerler sokaklarda geçit töreni yapıyor. Atatürk'ün bir başka görüntüsünde ise Ata yanında Kazım Karabekir ve kurmaylarıyla İzmir halkını selamlıyor, halkı ise Atasını bağrına basıyor. Bir başka görüntüde ise İzmir vilayet konağında Türk bayrağı göndere çekiliyor. Fazla Söze gerek yok. Görüntülerde her şey daha açık görülüyor.

Kaynak: http://www.turknorthamerica.com

Görüntüleri izlemek için tıklayınız.- Okuma Sayısı: Bu yazı 22282 defa okunmuştur.