İngilizler Atatürk'ün Zaferlerini Unutamıyor


İngilizler Atatürk'ün Zaferlerini Unutamıyor: 18/03/2012 İngiliz Ordusu'nun düzenlediği bir ankette, Atatürk'ün ismi de geçiyor.İngiliz Ordusu, tarih boyunca kendilerini en fazla zorlayan komutanı seçiyor. Ulusal Ordu Müzesi tarafından düzenlenen ankette 20 büyük komutan belirlendi. Napolyon Bonapart, George Washington ve Hindenburg gibi isimlerin yer aldığı listede Mustafa Kemal Atatürk de yer alıyor. Ankete katılmak isteyenlerin oy kullanabileceği müzenin internet sitesinde komutanların özgeçmişleri de yer alıyor.

Modern Türkiye'nin Babası

Atatürk'ün özgeçmişinin anlatıldığı sayfa şu cümleyle başlıyor: "Balkan Savaşları'nda görev almış olan Mustafa Kemal, 1915'te müttefiklerin geri çekilmeye zorlandığı Gelibolu'da kararlı bir savunma savaşını yönetti. Daha sonra 'modern Türkiye'nin babası' oldu"

"Ben Size Savaşmayı Değil... "

Bu tanıtım yazısının hemen yanında da Mustafa Kemal'in ünlü "ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum" sözleri yer alıyor. Sayfada, Trablusgarp'tan Kurtuş Savaşı'na kadar uzanan süreçte Mustafa Kemal'in elde ettiği zaferler sıralanıyor.

Napolyon, Washıngton...

Ankette Mustafa Kemal'in yanısıra, Napolyon Bonapart, ABD Bağımsızlık Savaşı'

nın önderi ve ülkenin ilk Başkanı olan George Washington, 2. Dünya Savaşı'nda Kuzey Afrika'daki Alman kuvvetlerinin komutanı Erwin Rommel, Almanya'nın kurucularından Hindenburg ile 19. yüzyılda Afganistan'da İngilizler'e kök söktüren Ekber Han da yer alıyor.

Anket 30 Marta Kadar

İnternet üzerinden 30 Mart'ta kadar oy kullanılabilecek. Oy kullanmak için, komutanın tanıtıldığı sayfanın sağ üst kısmında bulunan '+' işaretine tıklamak gerekiyor. Oylama sonunda ilk 5 sırada yer alacak komutanlar, düzenlenecek bir toplantıda ünlü tarihçiler tarafından davetlilere tanıtılacak. İngiliz Ordusu'nun en büyük rakibi ise bu toplantıya katılan davetliler tarafından bu 5 kikşi arasından seçilecek.

Kaynak: http://www.haberturk.com/

- Okuma Sayısı: Bu yazı 12911 defa okunmuştur.