Atatürk Dehası Bilimadamlarınca BM'de Dünyaya Anlatılacak


Atatürk Dehası Bilimadamlarınca BM'de Dünyaya Anlatılacak: 16.12.2009 ABD’nin seçkin Üniversitelerinde görev yapan ve Atatürk hakkında önemli araştırmalara imza atan bilim adamları, Birleşmiş Milletler’de yapılacak sempozyumda Atatürk’ün dehasını farklı yönleriyle anlatacak.Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği ve İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği (IUMEZUSA) işbirliğiyle düzenlenecek "Atatürk’ün Mirası: Bir Ulusun Bilinç Transformasyonu" konulu sempozyuma, New York’ta özellikle diplomatik ve akademik çevrelerden büyük bir ilgi olduğu bildirildi.

BM’de Cuma günü düzenlenecek sempozyuma, Atatürk üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Arnold Reisman, Prof. Dr. George Gawrych, Prof. Dr. Justin McCarthy ve Prof. Dr. Vamık Volkan’ın konuşmacı olarak katılacak. Sempozyumu, New York Devlet Üniversitesi (SUNY) öğretim üyelerinden Dr. Umut Üzer yönetecek.

Sempozyuma New York’ta Büyük İlgi Var

Sempozyumu düzenleyen, ABD İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği (IUMEZUSA) Başkanı Mehveş Sönmez, sempozyuma New York’ta özellikle diplomatik ve akademik çevrelerden büyük bir ilgi olduğu belirterek, "Katılımla ilgili her gün posta adreslerimize çok güzel yorumlar geliyor." dedi.

Sönmez,’ Amerika’

nın saygın Üniversitelerinde görev yapan ve Atatürk hakkında önemli araştırmalara imza atan bilim adamlarını biraraya getirerek, Birleşmiş Milletler binasında Atatürk’ün dehasının farklı yönleriyle anlatılacağı bu sempozyumu organize etmek İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği için bir gurur kaynağı, gösterilen ilgiden dolayı çok mutluyum. New York’ta özellikle diplomatik ve akademik çevrelerden büyük bir ilgi var, katılımla ilgili her gün posta adreslerimize çok güzel yorumlar geliyor. Atatürk’ün vizyonunun Türk toplumunu aydınlatmaya devam ettiğinin vurgulanması, askeri ve siyasi yönünün yanısıra sosyal, sanatsal, felsefi, ve ekonomik ilişkilere ait yönlerinin ele alınması, Atatürk’un ’Yurtta Barış Cihanda Barış’ sözünün altının çizilerek özellikle de Atatürk Milliyetçiliğinin anlatılması açısından anlamlı olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Dünyanın Atatürk’ten Öğrenmesi Gereken Çok Şeyler Var

Sönmez, sempozyumun amacını ise şöyle açıkladı: "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 100 yılların yeştirdiği nadir dehalardan biridir. Öğrenilecek araştırılacak çok yönleri vardır, Sadece askeri, siyasi, yönü değil aynı zamanda sosyal, sanatsal, felsefi, ve ekonomik ilişkilere ait yönleridir. Onun düşünce yapısı öyle kuvvetli ki hem günümüzü hem geleceğimizi aydınlatmaya devam ediyor. Bizim ve dünyanın ondan öğreneceği çok şey vardır.

Onun eriştiği ve öğrettiği çevre bilinci; yurtta ve dünyada barış bilinci, sanayileşme ve kalkınma sistemleri, eğitime ve öğretime verdiği önem, sanatçı ve bilim adamına verdiği değer, kadın ve çocuklara olan güveni, köylünün eğitim ve kalkınmasına verdiği önem; her türlü emperyalizm, sömürü ve haksızlığa gösterdiği dirençten dünyada herkesin öğrenmesi gereken çok şey var. Bu sempozyumda Mustafa Kemal Atatürk’un çok değişik yönlerinin tanıtılmasına ve Atatürk felsefesinin ülkemizin çağdaşlaşması ve her zaman çağdaş kalması için gerekli olan için gerekli olan temel unsurlarını açıklayacağız."

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr - ANKA

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6639 defa okunmuştur.