Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’na Neden – Nasıl Girdi


Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’na Neden – Nasıl Girdi: Savaşa girme yanlısı olan İttihat ve Terakki yönetimi ile Almanya’nın görüşmesi henüz sürerken, Atlas Okyanusu’nda bulunan İngiliz ve donanmasından kaçan iki Alman gemisinin, Akdeniz üzerinden gelerek boğazları geçmesi ve Osmanlı Devleti’ne sığınması.

- Bu iki Alman gemisini takip eden İngiliz donanmasının, Çanakkale Boğazı’na kadar gelmesi fakat Osmanlı Devleti’nin bu gemileri savaş öncesi Almanya’ya sipariş ettiğini ve satın alındığını duyurması. Nihayetinde Osmanlının donanmasına kattığı bu iki Alman gemisine Türk bayrağı çekmesi.

- Goben ve Breslaw adlı bu iki gemiye, Yavuz ve Midilli adlarının verilmesiyle birlikte bu gemilerin, bir gece yarısı Karadeniz’e çıkarak Kırım dolaylarında Rus limanlarını bombalaması.

İşte Osmanlı bayrağı altında gerçekleşen bu olaylar ile Osmanlı Devleti resmen savaşa katılmış olmaktaydı, Rusya yapılan bu saldın üzerine Osmanlı Devleti’ne resmen savaş açmıştır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’na Neden – Nasıl Girdi
- 1.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin Durumu - Tutumu
- 1.Dünya Savaşı Öncesi Osmanlı Devleti'nin Genel Durumu


- Okuma Sayısı: Bu yazı 21140 defa okunmuştur.