1.Dünya Savaşı'nın Başlaması ve Gelişimi - Gelişmesi


1.Dünya Savaşı'nın Başlaması ve Gelişimi - Gelişmesi: Avusturya-Macaristan veliahtının Saraybosna ziyaret ettiği bir sırasında bir Sırp milliyetçisince, öldürülmesi üzerine Avusturya-Macaristan, Sırbistan’a savaş açmıştır. (1914) Avusturya-Macaristan’ın Sırbistan’a saldırması karşısında ise Rusya, Sırbistanı yanına alarak savaşa girmiştir.

Avusturya’nın yanında ise müttefik olarak Almanya yer almış, Rusya Avusturya’ya, Almanya ise Rusya’ya savaş ilan etmiştir. Bunların yanında Almanya’nın Fransa ve Belçika’ya da saldırırı düzenlemesi üzerine, İngiltere de Almanya’ya savaş ilan etmiştir. Savaşın başlangıç safhalarında Almanya bir taraftan batıda Fransa ve Belçika toprakları içlerine ilerlerken, diğer yandan da doğuda Rusya’ya karşı başarılar elde etmiştir. Almanya’nın Avrupa’da savaşmasını fırsat olarak gören Japonya, Almanya’nın Uzak Doğu’daki sömürgelerine göz dikerek bunları, kısa sürede ele geçiren Japonya’nın gelişmelerin içine katılmasıyla savaş okyanusa kadar yayılmıştır. Savaştan önce, Almanya ile İttifak devletleri grubu içinde yer alan İtalya, savaşın başlarında tarafsız kalmasına rağmen, bir süre sonra İtilaf devletlerinin yanında savaşa katılmıştır.

Kaynak: www.ataturkin

kilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Tarih İçerikli Konu Anlatımlı YGS ve LYS Hazırlık Kitaplarından derlenerek oluşturulmuştur.

- 1.Dünya Savaşı'nın Başlaması ve Gelişimi - Gelişmesi
- 1.Dünya Savaşı'nda İtalya Niçin - Neden taraf Değiştirdi
- 1.Dünya Savaşı’nın Nedenleri – Maddeler Halinde - Sebepleri
- 1.Dünya Savaşı’nın Genel Nedenleri – Sebepleri

- Okuma Sayısı: Bu yazı 10980 defa okunmuştur.