Bulgaristan Balkan Antantı’na Neden Katılmadı - Katılmama Sebebi – Nedeni


Bulgaristan Balkan Antantı’na Neden Katılmadı - Katılmama Sebebi – Nedeni: Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya Atina’da bir araya gelerek 9 Şubat 1934’te bir birlerinin sınırlarını güvenceye alan Balkan Antantı’nı imzalamışlardır. Adı geçen devletler imza altına aldıkları Balkan Antantı ile birbirlerinin sınırlarına saygı göstermeyi taahhüt etmişlerdir. Bu sebeple Balkan Antantı’na bir nevi barış anlaşması olarak da bakabiliriz.

Ancak bu birliğe katılmayan devletler de olmuştur bunlar arasında Arnavutluk ve Bulgaristan’ı dile getirmek gerekir. Bu devletlerin bu antanta katılmayışlarını pek de barış yanlısı olmayan tavırları ile açıklamak mümkündür. Zira Bulgaristan, Balkanlardaki mevcut statükodan hiç de memnun değildi. Bu yüzden Bakan Savaşları ile ulaşamadığını düşündüğü hedeflerine ulaşmak ve hayalindeki “Büyük Bulgaristan”ı kurmak istediğinden yayılmacı bir politika izlemeyi tercih ediyordu. Özellikle komşu ülkelerden olan Romanya'dan Dobruca'yı geri almayı umuyordu. Bu nedenle Antanta katılmamıştır. Arnavutluk da İtalya'nın baskısı altında bulunduğundan Antant’a girmemişti.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 49426 defa okunmuştur.