En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 24.11.2014 Saat: 16:51:47

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Atatürk’ün Karşılaştığı Güçlükler-

Atatürk’ün Karşılaştığı Güçlükler – Atatürk’ün Kurtuluş Savaşında Karşılaştığı Güçlükler - Atatürk’ün Karşılaştığı Güçlükler ile İlgili Yazı – Atatürk’ün Milli Mücadele’de Karşılaştığı Güçlükler – Atatürk’ün Karşılaştığı Zorluklar Mustafa Kemal’in gençlik yıllarında, Türk milleti çeşitli güçlüklere karşı karşıya bulunuyordu. Milletini bu durumdan kurtarma çabası içinde olan bu büyük insan, hayatı boyunca büyük güçlüklerle karşılaştı. Fakat bu zorluklar karşısında hiçbir zaman yılmadı. Mustafa Kemal, Trablusgarp Savaşı’nda bütün imkânsızlıklara rağmen İtalyan ordusuna karşı başarılı savunma savaşları yaptı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Cephesi’nde dünyanın en güçlü ordularına karşı vermiş olduğu mücadele tarihe altın harflerle yazılmıştır. Çanakkale’den sonra çok zor şartlar altında Doğu Anadolu’da Ruslarla mücadele etti. Muş ve Bitlis’i geri aldı. Suriye ve Filistin cephelerinde üstün İngiliz kuvvetlerine karşı çok güç şartlar altında başarılı savaşlar yaptı. Atatürk, karşılaştığı bütün güçlükleri büyük bir azim ve kararlılıkla yenmesini bilmiştir. En zor Şartlarda dahi karşılaştığı güçlüklere büyük bir direnç göstererek bütün engelleri ortadan kaldırmıştır.

Mustafa Kemal, Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra Osmanlı Hükümetinin işgaller karşısında sessiz kalması üzerine, Milli Mücadele’yi başlatmaya karar verdi. Bu, kolay bir iş olmayacaktı. Fakat o, milletinin yüksek meziyetlerini bildiği için, mücadeleye atılmakta hiç tereddüt etmedi. Havza ve Amasya genelgeleriyle milleti haksız işgallere karşı koymaya çağırdı. İstanbul Hükümeti ona başkente dönmesini emrederek, giriştiği mücadeleyi engellemeye çalıştı. Mustafa Kemal Paşa millet yolunda mücadeleden vazgeçmeyerek, nice kahramanlıklarla elde ettiği askeri rütbeleri terk edip milletin bir ferdi olarak mücadeleye devam etti. Hükümetin engelleme çabalarına rağmen, Erzurum ve Sivas kongrelerinde milli direniş hareketlerini yönlendirdi.

İstanbul İtilaf Devletleri tarafından işgal edilince Türk milleti adına ülkeyi yönetmek üzere Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasını sağladı. Böylece, İstanbul’da işgalci güçlerin oyuncağı haline gelen hükümetlere karşı çıktı. İstanbul Hükümeti’nin emrindeki kukla bir mahkeme, kendisi için idam kararı verdi. Diğer yandan memleketin bazı yerlerinde isyanlar çıkartıldı. Emperyalist devletlerin desteklediği yunan orduları, Batı Anadolu’ya saldırdı. Üstün düşman kuvvetlerine karşı, milletine olan sarsılmaz inancıyla, Sakarya’da, Dumlupınar’da parlak zaferler kazandı.

Atatürk, Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasından sonra giriştiği inkılâp hareketlerini gerçekleştirirken eski düzeni sürdürmek isteyenlerin engellemeleri ile karşılaştı. Ancak Mustafa Kemal, zaman içinde bu güçlükleri birer birer aşmayı başardı.

Kaynak: 8. Sınıflar İçin TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Kitabı, Yrd. Doç Dr. Muhammed Şahin, Dörtel Yayıncılık, Ankara, 1998.

 
 
 
Okunma Sayısı: 23171 kez
   

----

Atatürk’ün Karşılaştığı Güçlükler

----

Atatürk’ün Karşılaştığı Güçlükler – Atatürk’ün Kurtuluş Savaşında Karşılaşt...

----

atatürkün karşılaştığı güçlükler, atatürk ün karşılaştığı zorluklar, atatürk ün kurtuluş savaşında karşılaştığı güçlükler, ile ilgili yazı, atatürk ün milli mücadelede karşılaştığı güçlükler, sırasında, nelerdir

 
 
 
İnkılap Tarihi arşivine En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnkılap Tarihi arşivinde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 



Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /179011 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46042 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45473 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39141 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36516 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32444 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status