En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 22.11.2014 Saat: 14:37:33

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Kurtuluş Savaşı ile İlgili Kısa Bilgiler – Kısa Yazı – Özet-

Kurtuluş Savaşı Kısa Özet - Kurtuluş Savaşı Hakkında Yazı - Kurtuluş Savaşı Özet Bilgi - Kurtuluş Savaşı Hakkında Yazı - Kurtuluş Savaşı ile İlgili Bilgi - Kurtuluş Savaşı ile İlgili Yazı TBMM Hükümeti, Mustafa Kemal’in başkanlığında iç ve dış düşmanlarla savaşa başladı. Bu savaş, Kurtuluş Savaş’ıydı. Hükümet, kararlı tutumuyla ilk başarısını Doğu Cephesi’nde gösterdi. Ruslarla 16 Mart 1921’de Moskova Antlaşması yapıldı. Türk ordusu, Batı Cephesi’nde, İnönü’de Yunanlılar karşısında zafer kazandı (10 Ocak 1921). Ancak Yunanlılar, güçlerini artırıp, yeniden saldırıya geçtiler. Amaçları, Eskişehir ve Kütahya’yı alıp Ankara’ya yürümekti. Yunanlılar, İnönü’de Türk ordusuyla tekrar karşı karşıya geldiler. İsmet Paşa komutasındaki Türk ordusunun üstün direnme gücü karşısında Yunanlılar yenildi (21 Mart -1 Nisan 1921). Yunanlılar üst üste yenilince daha büyük hazırlığa giriştiler.10 Temmuz 1921’de tekrar saldırdılar. Afyon, Kütahya ve Eskişehir Yunanlıların eline geçti. Türk daha fazla kayıp vermemek ve durumunu güçlendirmek için Sakarya ırmağının doğusuna çekildi. Bu durum TBMM’de büyük heyecan uyandırdı. Çünkü düşman Ankara’ya doğru ilerliyordu.

Bunun üzerine, Mustafa Kemal, Başkomutanlığa getirildi. İlk önce ordunun gereksinimlerinin karşılanması için Türk milletinden yardım istedi. Bunun üzerine herkes elindeki bütün olanaklarla Türk ordusuna destek oldu. Yunanlılar, Türk ordusunun güçlenmesine fırsat vermemek için ilerlemelerini hızlandırdılar. Sakarya ırmağının batısına kadar geldiler. Burada Türk ordusuyla karşılaştılar (23 Ağustos 1921). İki ordu arasındaki savaş 22 gün 22 gece sürdü. Türk ordusu parlak bir zafer daha kazandı (13 Eylül 1921).

Yunanlılar, geri çekilmek zorunda kaldılar. Bütün yurtta şenliklerle kutlanan bu zafer den sonra Mustafa Kemal’e Türkiye Büyük Millet Meclisi, mareşallik rütbesi ile gazilik unvanı verildi (19 Eylül 1921). Bu zafer, Türk ulusunun öz güvenini büsbütün artırdı. Ancak, düşmanın, yurttan tümüyle atılması gerekiyordu. Bu amaçla Mustafa Kemal, büyük bir savaş hazırlığına daha girişti. Ordumuzu güçlendirdi. Fevzi Paşa ve İsmet Paşa gibi komutanların ileri gelenleriyle birlikte birlikte, son bir saldırı planı hazırladı. Büyük saldırı,26 Ağustos 1922 sabahında başladı.30 Ağustos günü Dumlupınar’da yapılan Başkumandandan Meydan Muharebesi’yle düşman, yenilgiye uğratıldı. Mustafa Kemal, ünlü emrini verdi: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz ‘dir, ileri!” Bunun üzerine Türk ordusu, düşmanı İzmir’e kadar kovaladı. 9 Eylül günü, kalan düşman askerleri, rıhtımdaki gemilere binerek kaçtılar. Böylece yurdumuz, düşmandan temizlenmiş oldu ve bağımsızlığına kavuştu.

Kaynak: Belirli Günler ve Haftalar Kitabı, Rasim Bakırcıoğlu, Bilim ve Kültür Yayınları Limited Şirketi, Ankara, 2000.

 
 
 
Okunma Sayısı: 177626 kez
   

----

Kurtuluş Savaşı ile İlgili Kısa Bilgiler – Kısa Yazı – Özet

----

Kurtuluş Savaşı Kısa Özet - Kurtuluş Savaşı Hakkında Yazı - Kurtuluş Savaşı...

----

kurtuluş savaşı kısa özet, kurtuluş savaşı ile ilgili bilgi, kurtuluş savaşı ile ilgili yazı, kurtuluş savaşı hakkında yazı, kurtuluş savaşı özet bilgi, kurtuluş savaşı hakkında yazı

 
 
 
İnkılap Tarihi arşivine En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnkılap Tarihi arşivinde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /178505 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /45905 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45080 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39062 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36431 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32338 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status