En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 24.11.2014 Saat: 08:34:16

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Kurtuluş Savaşındaki Cepheler - Türk Kurtuluş Savaşında Cepheler-

Kurtuluş Savaşındaki Cepheler - Kurtuluş Savaşında Batı Cephesi - Kurtuluş Savaşında Güney Cephesi - Kurtuluş Savaşında Savaştığımız Cepheler – Türk Kurtuluş Savaşında Cepheler Kurtuluş Savaşı'nın yürütüldüğü yıllar olarak kabul edilen Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarih 19 Mayıs 1919 ila Batı Cephesi'nde kesin zaferin kazanıldığı 30 Ağustos 1922 yılları arasında kalan üç yıllık süreç içerisinde yüce Türk milleti, düşman çizmesi altında ezilen vatan topraklarını işgalden kurtarmak ve tam bağımsızlığını kazanmak maksadıyla ulu Önder Atatürk'ün başkanlığında büyük ve kanlı bir mücadele yürütmüş ve son Türk yurdu olan Anadolu topraklarında gerek kuvva-yı Milliye birlikleri ile gerekse sonradan TBMM tarafından kurulan düzenli ordu ile temel olarak üç cephede mücadele vermiştir. Bu cepheler sırasıyla şunlardır:

a - Doğu Cephesi: Bu cephe Ermenilere karşı açılmıştır. Komutanı 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’dır. Bu cephede düşmanlara karşı düzenli birliklerle hareket edilmiştir. Mücadeleyi TBMM kazanmıştır. Sonuç olarak Ermenilerle 2-3 Aralık 1920 tarihinde Gümrü Antlaşması imzalanmıştır.

b - Güney Cephesi: Ermeniler ve Fransızlara karşı açılmış bir cephedir. Bu cephede Kuvva-yı Milliye birlikleri düşmana karşı mücadele etmiştir.Kuvva-yı Milliye birliklerinin mücadelesi sonucu başarıya ulaşan tek cephedir. Batı Cephesi’deki Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Fransızlar ile Ankara Antlaşması imzalandı. İmzalanan Ankara Antlaşması ile Güney Cephesi kapanmıştır.

c - Batı Cephesi: Batı Cephesi’nin üç komutanı vardır. Bunlar Ali Fuat Paşa, İsmet Paşa ve Mustafa Kemal Paşa’dır. Bu cephede Yunanlılarla, cephe arkasında ise İngilizlere karşı savaşılmıştır. Bu cephede yürütülen savaşların tamamı düzenli ordu tarafından yürütülmüş olup cephe savaşları ise sırasıyla:

- I.İnönü Savaşı
- II. İnönü Savaşı
- Kütahya – Eskişehir Savaşları
- Sakarya Meydan Muharebesi
- Büyük Taarruz’dur.

Büyük Tarruz ile düşman ( Yunanlılar) denize döküldü. Cephe İtilaf Devletleri ile 11 Ekim 1922’de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması ile kapanmıştır. Kurtuluş Savaşı bu cephenin kapanması ile başarıya ulaşılmıştır.

 
 
 
Okunma Sayısı: 20697 kez
   

----

Kurtuluş Savaşındaki Cepheler - Türk Kurtuluş Savaşında Cepheler

----

Kurtuluş Savaşındaki Cepheler - Kurtuluş Savaşında Batı Cephesi - Kurtuluş ...

----

kurtuluş savaşındaki cepheler, savaşında, kurtuluş savaşı cepheleri, kurtuluş savaşında güney cephesi, kurtuluş savaşında savaştığımız cepheler, türk kurtuluş savaşında cepheler, kurtuluş savaşında batı cephesi

 
 
 
İnkılap Tarihi arşivine En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnkılap Tarihi arşivinde En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /178857 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46025 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45424 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39138 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36506 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32438 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status